PAYLAŞ
Abana

Abana, Kastamonu iline bağlı, Karadenize’e sahili olan ve en fazla turist çeken ilçedir. Yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda kumsalları vardır. Yemyeşil doğası ile özellikle yaz aylarında 15 – 20 bini bulan yaz nüfusuna ulaşır. İlçenin başlıca gelir kaynağı turizmdir. Sonrasında balıkçılık gelir. Merkeze 90 kilometre uzaklıkta yer alır.

Abana Devlet Hastanesi’nin hemen üzerinde Rıdvan Oyar Mesire Yeri vardır. Alanda hem şehir ormanı hem de seyir terası bulunur. Kahvaltı ya da piknik yapılabilir. Açık ve kapalı alanları mevcuttur.

AbanaHacıveli Köyü sadece Abana ‘nın değil, yanı zamanda Kastamonu‘nun da en eski yerleşim yerlerinden biridir.

İlçe, en güzel gün batımının izlenebildiği kıyı ilçesidir. İçle merkezinin hemen önünde mavi deniz, hemen arkasında yeşil orman bulunmaktadır. Mavinin ve yeşilin bir arada bulunduğu küçük bir yerleşim yeridir. Antik dönem ismi Aiginetes’dir. Abana 1968 yılında ilçe olmuştur.

Abana Kültür, Sanat ve Deniz Etkinlikleri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Festival, Kastamonu’nun en eski festivallerinden biridir ve Temmuz ayı sonunda yapılır. Türkiye’de turizme öncü ilçelerden birisidir. 1956 yılında ingilizce konuşma kampları açılmıştır. İlgili zamanda sadece kampta değil tüm ilçede ingilizce konuşma amaçlanmıştır. Yaklaşık 20 yıl amaçlanan çalışma devam etmiş, bu süre zarfında bir çok yerli ve yabancı eğitmen bölgede bulunmuştur.

Abana

Abana’ya özgü kulak mantısı vardır. Kulak mantısı klasik mantılara göre daha büyük ve malzemesi daha bol bir mantıdır. Yine yöreye özgü lezzet olan bazlamaç vardır. Hemen hemen Kastamonu’da tüm ilçelerde bulabileceğiniz etli etmek yiyebilirsiniz, etli ekmekler genellikle odun fırınlarında pişirilir. Kaşık helvası, un ile yapılan bölgeye has bir helvadır.