PAYLAŞ
adil kullanım kotası

Yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan Adil Kullanım Kotası kalkıyor. AKK yani Adil Kullanım Kotası müjdesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan verdi. Bakan, “Adil Kullanım Kotası 2019 yılında kaldırılacak” dedi.

Uzun bir zamandır ülkemizde tartışılmakta olan Adil Kullanım Kotası ile ilgili sevindirici bir haber geldi. Özellikle ülkemizde sınırın çok aşağıda olması ile kullanıcılara ciddi sorunlar yaşatan AKK önümüzdeki yıl itibariyle tarihe karışıyor. Kamuoyu bu konu hakkında net olarak ikiye bölünmüş durumda. Taraflar bu uygulamanın adil olmadığını savunurken, aynı zamanda bu kullanım sayesinde standart internet kullanılabildiğini yoksa daha fahiş fiyatlar ile internete erişilebileceğini söylüyor.

E-devlet Kapısı uygulamasına erişim 40 milyonu buldu. Bu konunun hatırlatılması sonrasında Bakan Turhan :
“İnternet ve iletişimde her gün büyük bir gelişme var. Mevzuatı da kullanıcılara işletmecilerin bazı uygulama esnasındaki abonelerinden haksız olarak almayı düşündüğümüz kapıları kapatmaya çalışıyoruz.” dedi.

2019 yılı içine yayılarak Adil Kullanım Kotası kaldırılma işlemi gerçekleşiyor olacak.

Adil Kullanım Kotası hayatımıza 2009 yılı itibariyle girmiştir. 2005 yılından sonra gerçekleşen kişisel bilgisayar sayısında ki artış ve artışın beraberinde tetiklediği bireysel internet aboneliği sayısı ile ciddi bir talep ortaya çıktı. Bu talep özellikle altyapı anlamında sıkıntı yaratmaya başladı. Yaşanan sıkıntı iyice gün yüzüne çıkmaya başladığında ise AKK uygulaması devreye alındı. Bu uygulama ile yoğun veri trafiği dengelenmeye çalışıldı. İnternet kullanıcıları yoğun veri kullanımlarını zamana yayarak yaptı ve anlık yoğunluğun önüne geçildi. AKK kotası ile internet download kotası birbirine karıştırılmamalıdır. Download kotası sadece aylık indirilebilir veri miktarını bize anlatır. AKK ise iki ayaklıdır. Yüksek hız ile internetin kullanılabilirliği için bir kota vardır. O kota aşımında bağlantı hızı yavaşlar.

Ayrıca bireysel kullanıcılar için adil kullanım kotası aşıldıktan sonra standart paketlerden işlem yapıldığı için ücret karşılığında bile bir çok internet servis sağlayıcı tarafından yükseltilememektedir. Ancak bu tip sorunları aşabilen esnek ve özel tarifeler ile sorunun önüne geçilebilmektedir.

Bir örnek ile konuyu açıklamaya çalışalım. Diyelim ki bir internet aboneliğimiz var. Internet bağlantı hızımız 16Gbit’e kadar. Ve Adil Kullanım Kotası 50GB. Bu durumda fatura ayı içinde ben sadece 50GB a kadar veriyi download ederken 15Gbit’e kadar hızla internete bağlanabilirim. 50GB aşımından sonra AKK devreye girer ve anlaşma detayında belirtilen hızdan bağlanmaya başlarız, örneğin 3Mbit’e kadar hız ile bir sonraki fatura dönemi başlayana kadar bağlantı sağlanabilir.