PAYLAŞ
AMP
AMP

Bir kişinin sayfa hızı, başka bir kişinin para kazanma sorunudur. Şimdilerde ki yeni sunum ve sorun AMP ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Accelerated Mobile Pages ).

Google’ın öfkesinden korkarak anonim bir şekilde açıklama yapan altı yayıncı, reklamların hızlandırılmış sayfalardaki içeriklerden çok daha yavaş yüklendiğini rapor ettiği söyleniyor. Hızlandırılmış sayfadaki daha hızlı içerik yüklenimi, daha yavaş kalan reklam gösterimi durumunun ise BGBM’yi ciddi anlamda düşürdüğünü belirtiyorlar. Buda daha az para kazanmak demek. An itibariyle; kullanıcı deneyimi çok iyi, içeriğin yüklenmesi çok hızlı. Ama diğer taraftan bakarsak; içerikten sonra gelen reklamlar hayatımızın gerçeği ve bu durum görüntülenebilir olmayan reklamlar meydana getiriyor.

Ancak bu yayıncıların, AMP’nin standardizasyonu sayfanın tasarımını, makale dolaşımını ve yayıncıların kullanabileceği reklam birimlerinin türünü de kısıtladığından, AMP’nin içeriği nasıl yüklediğinden bu tutarsızlığın ne kadarının izole edilmesinde sorun yaşıyordu ve bu değişkenlerin her biri yayıncılar için bu platformda para kazanmayı daha zor hale getiriyor. Ancak, içerik ve reklam yüklemesi arasındaki boşluğun, Google’ın yaklaşık 20 ay önce başlattığı AMP’den yana olsa da devam etmesine karar verdiler.

Bir yayıncılık yetkilisi, “Reklamlarla birlikte AMP’nin çevresinde çeşitli sorunlar var ve AMP’nin [editöryal içeriğin] ‘çok hızlı yüklenmesi’ kesinlikle bunlardan biridir” dedi.

Yayıncılar, içerik Google AMP’ye kısa sürede yüklendiğinde reklamları yüklemekle uğraşıyor. Google geçtiğimiz günlerde, reklam yüklemelerinin hızlandırılması için AMP’de reklam isteklerinin nasıl yapılacağını değiştirdi. Ancak Google, reklamverenleri veya teknoloji satıcılarını, AMP reklamlarını daha hızlı yüklemek için JavaScript’i düzenleyen spesifikasyonu benimsemeye mecbur bırakmadı.

Google, reklamverenleri izleme kodlarını azaltmaya zorladı.
Ayrıca reklam öğelerinin boyutunu küçültme ya da AMP reklamları için özel etiketler uygulama gibi fazladan çalışma sebebi ortaya koydu ve bu müşterileri kızdırdı. Ancak, içeriği reklamlardan daha hızlı yükleyerek, Google yayıncıların AMP’de para kazanmasını zorlaştırıyor. Facebook Anında Makaleler, yayıncıları rahatsız ediyor, onlara hoşgörüyle yaklaşmak, rakiplerine kıyasla bir avantaj sağlayarak Google’a fayda sağlayabilir.

Google, AMP’nin amacının kullanıcı deneyimini ve sayfa hızını artırmayı öncelikle prensip olarak benimsediğini, para kazanma işleminin ikinci sırada olduğunu açıkça kabul ediyor. Bir Google sözcüsü, “AMP’nin amacı ilk önce içerik yüklemek ve ikinci sırada reklamlar yüklemek” dedi. “Ancak reklamları daha hızlı hale getirmeye çalışıyoruz. Ekosistemin diğer kısmı reklam, tıpkı içerik hız gibi reklam hızı da çok önemli.”

Metni hızlı bir şekilde yüklemek, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve birden fazla izleme etiketi içeren reklamları hızla yüklemekten daha kolaydır. Google’ı suçlamaktansa, bir yayın kaynağı reklamverenleri ve ağır reklam öğelerini AMP’de yavaş yüklenen reklamlar için suçlamalıdır.

Hızlı yüklenen makalelerde BGBM tarafında çok ciddi sıkıntılar var. Çünkü reklam gösterimine dönmeyen bir sürü oturum söz konusu. Uzun vadede, arama üstünlüğünü korumak gibi derdi var Google’ın zira Google’ın da ana gelir kaynağı arama. Kısa vadede bazı reklam gelirlerinden feda etmeleri gerekiyor. Bu gelirlerden feragat ederek web sayfalarını hızlandırmaları gerekiyor. Tabii Google ile beraber yayıncılarda bu gelirlerden kaybetmiş oluyor.

Yayıncılar zaten fazlasıyla arama trafiğine bağımlı. Bu yüzden dolayı kullanıcıların reklamların yüklenmemesi kaynaklı görmemesi durumuna rağmen bu platformu benimsemek zorundalar. Page View kaygısı kaynaklı Ad View dan feragat etmek durumundalar.

Kaynak : Digiday