PAYLAŞ
modem

Qualcomm, Çin’de iPhone’ların satışını ve üretimini yasaklamaya çalışıyor. Apple ve Qualcomm muhtemelen yıllar boyu sürecek bir savaşa başladı. Qualcomm’un modem teknolojisini kullanmak için yüksek telif ücreti ödemesinin yanı sıra Qualcomm tarafından Qualcomm patentlerinin kullanımı karşılığında Apple’ın iPhone gelirinin belirli bir yüzdesi ödemesini gerektiren haberlere yer verildiği haberi üzerine Apple üç ülkede şirkete dava açtı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Apple, Qualcomm’a 1 milyar dolarlık bir dava açmakla birlikte, İngiltere’de olduğu kadar 145 milyon dolarlık bir dava açtı. Şimdi, Qualcomm kendi yansıtıcı takımıyla birlikte (ancak biraz para kaybediyor).

Qualcomm, Çin’de iPhone’ları yasaklamak istiyor

Bu yasağın Çin hükümeti ile hiçbir ilgisi yok, bunun yerine Qualcomm’un Apple’ın patentleri çaldığını iddia etmesiyle başladı. Bir Bloomberg raporuna göre, chip üreticisi şimdi Çin’deki popüler akıllı telefonun satışını ve imalatını yasaklamak için evrak hazırladı. Bir şirketin sözcüsü Bloomberg’e “Apple, Qualcomm tarafından icat edilen teknolojileri kendileri için ödemeden kullanıyor” dedi. “iPhone’un güç yönetimi ve Force Touch özellikleri yalnızca Apple’ın cihazlarını iyileştirmek ve cihazlarını geliştirmek için kullandığı birçok Qualcomm teknolojisinden bahsetti. Apple, bu iddiaları reddetti, bir sözcüsü “Qualcomm ile yaptığımız uzun yıllar devam eden müzakerelerimizde bu patentler hiç tartışılmadı. Diğer mahkeme salonlarındaki manevralar gibi, bu son yasal çabanın başarısız olacağına inanıyoruz.”

Gerçekten de, bir Çin mahkemesi böyle bir hareket için tarihsel bir emsal bulunmadığı için Qualcomm’un talebini kabul etmesi sürpriz olur. Ancak bu çirkin yasal savaşta her şey mümkün.

Qualcomm, ABD ticaret düzenlemelerine iPhone ithalatını yasaklamasını istedi

Qualcomm yeni bir davaya göre bazı iPhone modellerini ABD’de satışa sunmaktan yasaklıyor. 7 Temmuz’da Kaliforniya merkezli San Diego’da bulunan chip üreticisi, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu ve Kaliforniya Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesine, yeni iPhone’ların ülkeye girmesini yasaklamak için bir durdurma talep eden bir şikayette bulundu. Ayrıca, düzenleyicilerin daha önce ithal edilmiş iPhone’ların satışını yasaklamasını istediler. Qualcomm, Apple’ın pil ömrünü uzatmakla alakalı altı patenti ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirketlerin patent başvurusunda bulunan diğer patentlerin aksine, hiçbiri “bir standart için gerekli değildir” ve Qualcomm’un bunları lisanslaması için yasa gereği gerekli olmadığını belirtiyor.

Genel Sekreter Don Rosenberg, yaptığı açıklamada “Qualcomm’un icatları, her iPhone’un kalbinde ve modem teknolojilerden veya hücresel standartların çok ötesine uzanıyor” dedi.

“Apple, Qualcomm’un teknolojisini bunun bedelini ödemeyi reddederken kullanmaya devam ediyor.” Bir yasağın yürürlüğe girmesi halinde hangi iPhone modellerinin etkileneceği belli değil. Fakat, ITC ve Bölge Mahkemesinden alınan kararlar birkaç hafta içinde bekleniyor.

Apple, Qualcomm’un “yasadışı bir iş modeli”

Apple, San Diego’daki federal mahkemede 20 Haziran dosyalarında Qualcomm’a karşı yasal önergeyi artırdı. Qualcomm’un “yasadışı bir iş modeli” uyguladığına dair “sağlam kanıt” bulunduğunu ve fişlerini içeren her kablosuz cihazda patent telifleri edinmeye çalıştıklarını söyledi.

Özellikle Apple, Qualcomm’un satın almak istediği patentlerin en azından bir kısmının geçersiz olduğunu ve chip üreticisinin adil ve makul fiyatlandırma yükümlülüğünü yerine getirmediğini iddia etti. IPhone üreticisi, patent sahiplerinin ürünlerinin satıldıktan sonra kontrolünü kullanma yeteneklerini sınırlayan bir ABD Yüksek Mahkemesinin Mayıs ayındaki kararını belirtti. Apple, Qualcomm yaptığı ve ürettiği fişleri satarak yasadışı olarak iki kat dalaştırdığını ve teknolojisini lisansladığını açıkladı.

Ayrı bir dosyalama sırasında Apple, mahkemeden, Apple’ın rakibi Intel tarafından yapılan chip kalitesinde yanlış beyanlarda bulunmakla suçlayan birinin de dahil olduğu Qualcomm’un karşı dava dosyalarını reddetmesini istedi. Ayrıca, Qualcomm’un düzenleyici soruşturmaları başlattığı ve Qualcomm’un diğer üreticilerle olan sözleşmelerine müdahale ettiği yönündeki suçlamalarını reddetti.

Apple, anlaşmazlık yüzünden iPhone veri hızlarını yavaşlatabilir

Bir sonraki iPhone, Bloomberg’den bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok operatöre daha yakında gelen daha hızlı gigabit LTE hızlarını atlayabilir. Hukuki savaşlara rağmen, Apple hala Qualcomm’un modem çeşitlerini donanımında kullanıyor. Bununla birlikte, şirket çip imalatçısına bağımlılığını azaltmak için Intel ile ortaklık kurdu. Şu anda piyasadaki Qualcomm modemleri, veri aktarımlarını gigabit hızına kadar destekleyebiliyor. Ancak kaynaklar, Apple’ın benzer ürünler arasında tutarsızlık yaratmak istemediğini söylüyor; bu nedenle, Intel modem çeşitleri ile parite elde etmek için Qualcomm-powered iPhone’larda bu özelliği devre dışı bırakacak.

Bu yaklaşım tanıdık geliyorsa, kısmen Qualcomm’un Apple karşı dava önerisinde öne sürdüğü şey budur. IPhone 7 ayrıca Qualcomm ve Intel modem çeşitlerini de içeriyordu – Qualcomm, Apple’ın yongasetlerinin performansını kasıtlı olarak sınırladığına inanıyor ve Intel’inkinden üstün olmayacağını söylüyor. Gigabit LTE, Amerikan taşıyıcılarına henüz gelmedi, ancak hepsi bu teknoloji ile denemeler yapıyor. Samsung’un Galaxy S8 gibi piyasada bulunan en yeni amiral gemisi telefonlarının çoğu, Qualcomm’un X16 modemine sahip.

Bu modem, bu yılın ilerleyen saatlerinde piyasaya sunulacak olan altyapıdan yararlanmalarını sağlıyor.

Qualcomm’un bildirdiği üzere iPhone ithalat yasağı istiyor

Apple, çip üreticisine telif ücreti ödemelerini askıya almaya karar verdikten sonra, saldırıya geri döndü. Bloomberg, şirketin yakında Uluslararası Ticaret Komisyonuna, iPhone’ların ABD’ye ithalatını önlemek için bir talep yapacağını bildirdi. Bloomberg, Amerikan pazarının Apple’ın toplam satışlarının yüzde 40’ını oluşturduğunu ve iPhone’un küresel gelirinin yüzde 60’ından sorumlu olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Apple CEO’su Tim Cook Salı konferans görüşmesinde Apple’a karşı iPhone ithalatına dayanan bir tedbirin durmayacağından emin görünüyordu; çünkü sözlerine şöyle devam ediyor: Qualcomm, patent için gereken iPhone makinesine asla adil şartlar koymadı. “Qualcomm Apple’a böyle bir teklifte bulunmadı,” dedi Cook. “Kimsenin buna dayanarak iPhone’tan emir almaya karar vereceğine inanmıyorum. Bu konuda birçok içtihadı var. Ama göreceğiz.”

Qualcomm kar tahminlerini kesti

Her iki şirketin de ilgili davaların sonuçlarını duymak için beklemesi nedeniyle Apple’ın tüm telif ücretlerini ödemeyi bırakma kararının bir sonucu olarak Qualcomm, kar tahminlerini düşürdü. Reuters, 28 Nisan’da Qualcomm’un 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen satışlar için Apple’ın sözleşmeli üreticilerinden herhangi bir ücret almadığını bildirdi. Bir Apple sözcüsü Cuma günkü bir e-postada, “Ne kadar borcu olduğunu belirlemek için anlaşmaya varılamayan bir oran olmadan, doğru miktar mahkemece karar verilene kadar ödemeleri askıya aldık” dedi.

Sonuç olarak, Qualcomm gelir tahminlerini düzeltti ve şimdi, üçüncü mali çeyrekte 5.8 milyar dolar ila 5.6 milyar dolar ciro elde ederek, ilk tahmini 5.3 milyar dolardan 6.6 milyar dolara geriledi.