PAYLAŞ
apple ve qualcomm

Apple ve Qualcomm arasındaki ihtilaf kısa süre sonrasında eskiye dönebilir. Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf tarafınca meydana gelen açıklamaya göre Apple ile Qualcomm arasındaki ilişkiler eskiye dönmeye başlayabilir.

Qualcomm, iPhone‘nin pil ömrünü arttırmak için 6 adet patentini kullandığını iddia ederek Apple’a dava açtı. Apple ve Qualcomm bir süredir karşılıklı davalarla birbirleriyle savaş içerisindeydi. Apple bu senenin başında Qualcomm’a dava açmış ve işlemci üreticisinden 1 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunmuştu. Daha sonrasında Qualcomm aradan geçen 4 ayın arkasından Apple’a karşı dava açmıştı. Şirket, Apple tarafından kendisine yöneltilen toplam 389 suçlamanın hepsini reddetmişti.

Wall Street Journal’ın D.Live konuşmasında konuşan Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, ücretler üzerinde anlaşmak için bu süreçlerin yaşanmış olduğunu ve tüm bu davalara rağmen işin nihayetinde uzlaşabileceklerini söyledi. Mollenkopf’a göre önümüzdeki dönemde iki şirketin yeniden bir arada çalışması için herhangi bir engel bulunmuyor.

Mollenkopf, “Sonuç olarak unutulmaması gereken şey şu ki; bu mesele bir akıllı telefonun üretiminde kullanılan özel teknolojilerin fiyatlandırması üzerinedir. Apple ve Qualcomm arasındaki sorunlar çözülecektir fakat sadece ne kadar ücret ödeyeceklerine karar vermeleri gerek.” açıklamalarını yaptı.