PAYLAŞ
asılsız

Facebook, yalan haberlerin önüne geçmek istiyor. Bununla alakalı bir makale yayınladı. “Asılsız Haberleri Tespit Etme” kılavuzunda kullanıcının bir haberin asılsız olduğunu nasıl anlayacağını anlatıyor. Makale Facebook tarafından kendi web sitesinde paylaşıldı. Makalenin başlığı “Asılsız Haberleri Tespit Etmek için İpuçları”. BTK tarafından kamuoyu ile paylaşılan makalede Facebook’ta barınan bir haberin gerçek bir haber mi yoksa asılsız bir haber mi tespitinin ipuçları yer alıyor. Sosyal medya paylaşım esaslı bir mecra. Bir haberin doğruluğu tam olarak tespit edilemeden paylaşım yapılabiliyor. Buda beraberinde asılsız bir haberin yayılmasını getiriyor. Buradaki en önemli görev yine kullanıcıya ait, şüpheli ve güvensiz linkler paylaşılmamalı.

Paylaşım yapılmadan önce haber kaynağı doğrulanmalı. Güvenilir haber kaynaklarına ait haberler paylaşılmalı. Bu asılsız haber paylaşımını ciddi oranda düşürecektir. Ayrıca paylaşım yapılan internet adresi de çok önemli. Güvenli ve güvenilir olup olmadığı kontrol edilmeli. İnternette ve sosyal medya ortamlarında karşılaşılan her bilgi her zaman doğru ve hep güvenilir değildir. En önemli konu başlıklar. İnanılması güç gelen başlıklar, muhtemelen inanılmaması gereken başlıklardır.

İnternet adresine dikkatlı bir biçimde bakmak gerekiyor zira bir çok sahte site gerçek haber sitelerini taklit ediyor. Ayrıca kaynağı kesinlikle araştırmak gerekiyor. itibarlı ve güvenilir kaynaklardan yazılmış haberlere itibar edin. Fotoğraflar haberden bağımsız ilgi çekmek amaçlı kullanılır, fotoğrafları ayrıca online ortamlarda aratmak gereklidir.

Ayrıca bir bilgi ya da bir haberi farklı farklı kaynaklardan teyit etmekte fayda var. Bir haber güvenilir bir kaç kaynak tarafından servis ediliyorsa haberin doğruluğu artar. Ayrıca parodi konulu yayıncılara dikkat etmek gerekir. Mizah amaçlı yapılan haberler eğlence amaçlı algılanmayıp gerçek habermiş gibi algılanabilir.

Şunu kabul etmeliyiz ki Facebook artık kasten girilen bir çok haber ile karşımıza çıkıyor.