PAYLAŞ
Bill Gates

William Henry Bill Gates evli ve üç çocuk babası yazılımcı, yatırımcı ve iş adamıdır. Microsoft şirketinin kurucusudur. Aynı zamanda şirketin başkanlığını yürütmektedir. Ağustos 2016 da Dünyanın En Zengin insanı olmuştur.

Küçük yaşlarından itibaren bilişim meraklısı olan Bill, 12 yaşında Bilişim kursuna gitmiştir. Sadece ücretsiz olarak bilgisayar kullanabilmek için yakınlarındaki bilgisayarlara sahip yazılım firmaları için hata bulucu olarak çalışmıştır. Arkadaşı Paul Allen ile kurduğu ilk şirket Traf-O-Data’dır.

1970’ler kişisel bilgisayarlar için henüz gelişimin ilk yıllarıydı. BASIC ile geliştiricilerin kendi yazılımlarını geliştirebildikleri bir ortam kurmuşlardı. Bu yazılımın pazarlama ruhsatı alındı ve Altair firması genç girişimcilere pazarlama bütçesi çıkarttı. Bu fırsat ile Allen ve Gates öğrenimini yarıda bıraktı ve Microsoft’u kurdu.

Bill Gates ve Microsoft 1993 yılında tartışmasız dünya lideri olmuştu.

Bill Gates ilk olarak 1998 yılı sonunda dünyanın en zengin insanı ünvanını almıştır. O dönem 43 yaşında olan ve şirketinin değeri 250 milyon dolar olan Gates’in hisseleri hızla yükselmeye devam ediyordu. 1998 yılı itibariyle Microsoft’un geliştirdiği Windows işletim sistemi dünyadaki kişisel bilgisayarların %95 inin işletimini sağlamaktaydı.

Bill Gates’in en önemli kozlarından ve hedeflerinden birisi arama motoruydu. MSN.com ile her fırsatta övünüyor ve ağdaki en iyi arama sitesi olmayı amaçlıyordu. Hatta bir röportajında; “Öncelikli amaç MSN, internetin bir numaralı sitesine gelmek.”

Bu sürede Microsoft sunucu işletim sistemleri ile ilgili çok büyük anlaşmalar yapıyordu. Yine bir röportajda Gates’e kimden korktuğu soruldu. Mevcut rakipler arasında Sun Microsystems ve ya Oracle bulunuyordu, hatta Netscape yer alıyordu. Gates ise tüm rakiplerini bir kenara bırakarak; “Ben bir garajda bütünüyle yepyeni bir şey tasarlayan birilerinden korkarım” demişti. Gates’e göre inovasyon, oturmuş şirketlerin en büyük düşmanıydı.

Peki neden bir garaj ? Çünkü Silikon Vadisi garajları, kuluçka alanlarıdır. Bu alanlarda inovatif bir çok fikir ürer, fikirler büyük şirketler için çok tahripkar olabilir. Bu şirketler henüz küçük balık olarak tabir edilebileceği için koşullara daha hızlı tepki verir ve büyük balıklardan pay koparmaya başlar. En yeni teknoloji ile çok hızlı hareket ederler.

Bill Gates, sahip olduğu mükemmel programcılığı sayesinde öğrendi ve öğrendikçe mükemmelleşti. Şirketinin yazdığı BASIC’in ilk sürümünü programlamak için kullanılan teknikler eski programcılar içinde efsaneleşmiştir. Yetiştiği dönem itibariyle en büyük eksik saklama alanlarıydı. 1 kilobaytlık bir alanın bile çok değerli olduğu o yıllarda kullanılan her yeni teknik büyük önem arz ediyordu. Bugün ise yazılımcıların neredeyse sonsuz depolama alanı bulunuyor.

Gates’in en önemli yeteneklerinden bir tanesi de sezgileridir. Sezgileri hayvan sezgileri keskinliğindedir. Gotcha diye isimlendirilen ileride sorun olabilecek küçük hataları fark etme başarısı olağanüstüdür. Microsoft’un en önemli özelliği kendisinden daha küçük rakiplerini ezmesidir. Zaten dünyadaki kural açıktır; ya rakibi yutarsınız ya rakip sizi yutar ya da rakibin yaptığı bir şey bulaşmadan yoluna devam edersin.

1998 yılında son rakip Netscape’di, Netscape nerede olursan ol tarayıcın ile olduğun her yerde tüm işlemlerini yapabileceksin hedefini kendine koymuştu. Bu ise Windows’un sonu olabilirdi. Windows baskıyı daha fazla arttırdı ve Netscape kan kaybetmeye başladı. 1998 yılı sonuna doğru kodlarını açık kaynaklı olarak dağıtan Netscape, Mozilla Firefox‘un gelişmesine ortam sağlamıştır.