PAYLAŞ
bill gates ve steve jobs

Bill Gates ve Steve Jobs sadece kıyasıya rekabet eden iki insan değildir, aynı zamanda iki eski dosttur.

Jobs ile Gates’in savaşı aslında Apple ile kişisel bilgisayar ve egemen işletim sistemi ortamına girmesiyle başlıyor. Gates daha uzlaşmacı bir tutum sergilerken Jobs daha agresif bir davranış sergilemekteydi. Aslında Bill Gates, davasında haklıydı. Zira Gates’in yıllarca anlam veremediği şey; kazanamayacağı bir savaşa neden Jobs’ın girdiğidir. Çünkü egemen işletim sistemi savaşını Microsoft yıllar önce kazanmıştı.

Apple egemen işletim sistemi noktasında zaten çok doğru bir tercih değildi. Zira daha önceki dönemlerde denenmiş ve klon donanımlar ile Mac-OS çalıştırılmıştı. Fakat asıl gelir kaynağı işletim sistemi ile birlikte donanım satışı olan Apple’in gelirleri çakılmıştı. Apple daima fiziksel şeyler üretmek zorundaydı, donanıma bağlı olmayan yazılım satışından para kazanamazdı.

Apple hem makineleri hem de yazılımı tasarlayan bir şirkettir. Buna dikey bütünleşme modeli denir. Dikey bütünleşme, yatay bütünleşme karşısında rekabet edemez. Maliyetler noktasında yatay bütünleşme kazanır. Yatay bütünleşme temsilcisi Microsoft, dikey bütünleşme temsilcisi Apple’a karşı galip gelmiştir.

Microsoft ise kan kaybetmeye aslında basit gibi görünen ama basitten çok karmaşıklık getiren fonksiyonlar getirdi. Bill Gates ve Steve Jobs ‘ın birbirine en yakın olduğu konu burasıdır. Bill Gates daha fazla basitlik istiyor ama özellikler arttıkça bunu mümkün kılamıyordu. Steve Jobs ise daha fazla özellik istiyor şayet basitlikten ödün vermek istemiyordu. Mesela uyku, derin uyku, askıya alma gibi bir çok seçenek vardı ve kullanıcılara sunulan bu ek özellikler daha fazla karışıklığa neden olmaya başladı. Ayrıca Windows 95, Windows 98, Windows Me ve Windows XP de bir çok güvenlik açığı ortaya çıkmaya başladı. Virüs saldırılarının merkezi haline geldi ve kullanıcılar savunmasız kalmıştı.

Jobs, “savaşı kaybetmişsen kazanmanın bir yolu, yeni bir savaş alanına geçmektir” demiştir. İşte o da öyle yaptı. Daha güvenli ve daha stabil çalışan bir sistem yaptı. Sistem yapısı gereği güvenlik açığı vermeyen bir sistemdi. Virüs saldırılarına karşı daha dayanıklıydı. Ayrıca sistem çalışabilecek en iyi konfigürasyon içinde barınıyordu ve donanım kaynaklı herhangi bir gecikme söz konusu değildi.

Bill Gates ve Steve Jobs yeni bir savaşa başlamıştı ve yeni savaşın kurallarını artık Jobs belirliyordu. Kişisel bilgisayar kavramı artık yeni bir anlam kazanmıştı. İlk başlarda yazılım ve donanımı kendiniz tasarlayarak egemen olma fikri gülünç ve anlamsız geliyordu ki buna en iyi örnek Microsoft ve Windows‘tu. Fakat çok geçmeden bu fikir bitmiş bir şirketi yoktan var etti ve savaşı yeniden başlattı.