PAYLAŞ
cide

Cide, Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Bartın – Sinop karayolu üzerinde yer alır ve 100 kilometreden fazla kıyı şeridine sahiptir. Doğuda Doğanyurt, güneyde Şenpazar ve Pınarbaşı ile komşudur. İlçenin %70’ı ormanla kaplıdır. Başlıca ağaç türleri kayın, köknar, gürgen ve çamdır. Kapısuyu, Devrekani, Aydos ve Fakaz çayları başlıca akarsularıdır.

İlçenin önemli ve turistik yerleri Malyas Şelalesi, Malyas Mağarası, Gideros Koyu, Okçular Köyü harabeleri ve Pınarbaşı ilçe sınırında bulunan Ilgarini Mağarası ile dünyanın üçüncü büyük kanyonu olma özelliği taşıyan Valla Kanyonudur. İlçede konaklayabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır.

cide

İlçede Batı Karadeniz iklimi görülmektedir, yazları serin kışları fazla soğuk değildir. Her mevsim yağış görülebilir. Gece-Gündüz sıcaklık farkı düşüktür. İlçe diğer Kastamonu ilçelerinde görüldüğü gibi yoğun göç vermektedir. Yaz aylarında nüfus yoğunluğu yaşanır. İlçeye ulaşım 1968 yılına kadar sadece deniz yoluyla mümkündü. Cide – Bartın yolunun tamamlanması ile birlikte kara yoluyla ulaşım başlamıştır. Yol keskin virajları ve inişli – çıkışlı sarp yapısı ile dikkat çekmektedir. Saatte 40 kilometrenin üzerine çıkmak tehlikeli olabilir. Güzergah zaman zaman tehlikeli uçurumları ile korku ve heyecan dolu anlar yaşatmaktadır. Özellikle İnebolu – Cide arasında yaklaşık 75 kilometrelik yol çok zorludur.

Limanda 300 metrelik rıhtım yer almaktadır ve deniz yolu nakliyatında büyük kolaylık sağlamaktadır. İlçe eski tarihinde de İpek Yolu üzerinde önemli bir limandı. Limanda rahatlıkla 1.500 tonluk gemiler barınabilir. Ayrıca ilçede Kastamonu Üniversitesi Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

cide

İlçeden haftanın her günü başta İstanbul olmak üzere Kastamonu, Zonguldak ve Bartın’a otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir. 11 kilometre kesintisiz sahili vardır. Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey sahilleri ile denize girilebilir. Deniz sezonu Haziran ayı itibariyle başlar.

Rıfat Ilgaz ilçe için önemli bir değerdir. Şiir, roman ve öykü yazarı Mehmet Rıfat Ilgaz 7 Mayıs 1911 tarihinde burada doğmuştur. Özellikle kaleme almış olduğu Hababam Sınıfı eseri ile tanınmaktadır. Sarı yazma ilçeye özgü motiflerden birisidir. Rıfat Ilgaz’ın şiir ve romanlarında sıkça kendine yer bulmuştur. Her yıl Rıfat Ilgaz Kültür Sanat ve Sarı Yazma Şenlikleri yapılmaktadır.

cide

Rıfat Ilgaz Cide için şu sözleri söylemiştir;
“Herşeyimi yitirdiğim günlerde Cide’nin belleğimin duvarlarına yansıyan görünümü ile dirilir, yaşama gücümü tazelerdim.”