PAYLAŞ
.cloud

İnternete artık cloud alan adı da eklendi. Bu yeni açılımla birlikte .cloud üst düzey alan adları arasına girmiştir. Cloud uzantılı alan adlarını artık GoDaddy ve benzeri firmalardan satın almak mümkün. Konuyla ilgili Domain Name Wire’da yer alan bir habere göre, önemli domain firmalarından Aruba IT’nin, .cloud alan adlarının kitlesel pazara açılması için 2014’te başlattığı girişimler nihayet sonuç verdi.

Cloud Alan Adı

GoDaddy‘nin bu yeni alan adı uzantısıyla ilgili tarifesine baktığımızda, fiyatların bir yıl için yaklaşık 20 – 25 dolar arasında değiştiğini görüyoruz. Söz konusu fiyatlar piyasaya göre şu an makul rakamlar gibi dursa da, bu tarz alan adlarını ciddi düşünenlerin elini çabuk tutmasında fayda var. Zira bu fiyatların yakın bir zamanda artması bekleniyor.

Bulut terimi artık bilişim dünyasında evrensel bir terim. Teknolojiye merak duyan bir çok kişi tarafından dünyada artık bulut kelimesi bilinen bir kelime. Dosya ya da programlara dünyanın her yerinden erişebilmek gibi bir özgürlük olan bulut artık domain uzantısı olarak satılıyor. Kelime anlamı ile bulut, paylaşım, içerik ve işbirliği olarak biliniyor.

Bulut ekosistemi yeni yeni büyüyen bir sektör, bir çok firma ve iş ortağı barındırıyor. Bu uzantı kişi ya da kuruluşun hangi sektörde hizmet verdiği bilgisini ilk bakışta veriyor. Bu firma ve danışmanlara güç katan bir değişiklik.