PAYLAŞ
devrim arabası

İlk yerli ve milli arabamız, Devrim Arabası 57 yaşına girdi.

Son günlerin en önemli konularından birisi yerli araba. Yıllardır özlem ile bekliyoruz. Özellikle ilk prototipin çıkması ile beraber daha da yoğun konuşulur hale geldi. Devrim Arabası ülkemizde üretilen ilk yerli araba olma özelliğini halen daha taşıyor.

1961 yılında dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatı ile yerli otomobil için çalışmaya başlandı. Devrim Arabası’nın tarihi ordunun ve halkın binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacıyla başlamıştır. Sayıları yaklaşık 20 yi bulan Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerine Ankara’daki bir toplantıda talep iletilmiştir.

devrim arabası

Talimat ile birlikte müthiş bir emek ve özveri başlamıştır. Dönem için çok düşük bir bütçe sayılabilecek 1.400.000 TL ödenek ile zorlu şartlarda 5 ay gibi kısa bir sürede Devrim Arabası ‘na hayat verilmiştir. Yaklaşık 200 kadar mühendis ve işçinin emeğiyle 4 adet otomobil üretilmiştir. Otomobillere Siyah, Beyaz, Mavi Boncuk ve Gecekondu isimleri verilmiştir.

Hayal ve talep edildiği gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kılpayı yetiştirilen otomobiller Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. den trenle Ankara’ya götürülmüştür. Sevkiyat esnasında araçların pasta ve cilaları yapılmıştır. Taşıma esnasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması ve demiryolu kuralları gereği otomobillerin benzin depoları boşaltılmıştır. Törenler sırasında durum fark edilmiş olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in bindiği araca benzin ikmali yapılamamış, bundan dolayı da araç 100 metre sonra durmuştur. Devrim Arabası ne yazık ki ilk sınavında başarısız sayılmıştır.

devrim arabası

Bu sırada Cemal Gürsel meşhur sözünü sarf etmiştir. “Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz.” Benzin ikmali ardından meclisten Anıtkabir’e oradan Hipodrom’a kadar gitse de Devrim arabası macerası aslında ilk anda son bulmuştur. 4 adet üretilen araçlardan günümüze sadece bir tane Devrim arabası kalmıştır. TÜLOMSAŞ / Eskişehir bahçesinde özel olarak yapılmış garajda muhafaza edilmektedir ve araç halen daha çalışır durumdadır.

Devrim Arabası ile birlikte müzede o dönemde kullanılan kaynak motorları, matkap, torna tezgahları, pergel, vb. gibi bir çok edevat yer almaktadır. Her geçen ziyaretçiler daha fazla ilgi göstermektedir. Devrim arabası yaklaşık 1250 kg ağırlığındadır ve saatte 140 km hız göstergesine sahiptir. Araçta güvenlik gerekçesiyle akü bulundurulmuyor ve araca benzin koyulmuyor.