PAYLAŞ
Fraud
Fraud

Dijital reklamcılık ekosisteminde aktörler için bugün endüstrinin karşılaştığı en büyük sorun Fraud.

Dolandırıcılık her yerde ve sadece bot çeşitliliği ile sağlanabiliyor. Pixalate CEO’su Jalal Nasir, “daha önce görülmemiş fraud tiplerini bulabilmek için makine öğrenmesi yöntemini kullanıyorlar” diye belirtiyor. Aslında bu yorumu yapan sadece Jalal Nasir değil, Ticaret Masası Envanter Ortaklıkları Kıdemli Başkan Yardımcısı Tim Sims’de buna katılıyor. Ayrıca “ektörde önemli bir güven kaybı var. Ve bunun sonunda şeffaflık artık şart. Dijital reklam pazarında güven ve kalite artık taranarak sağlanmalı” diye ekliyor.

Pek çok kişi, ads.txt dosyasının bu açığı kapatacağını düşünüyor. Dosyanın hazırlanarak ana domain’lere eklenmesi şeffaflık anlamında önemli bir bileşen. Sims, “yayıncılar, onaylanmış envanteri bu şekilde sunabiliyorlar” diyor. Burada iki konu çok önemli. Birinci olarak satıcıların ads.txt dosyalarını yayıncı sayfalarına eklemesi gerekiyor. İkinci olarak alıcıların teknolojilerinin ads.txt dosyalarına eklenebilecek yayıncı kimliği atma yeteneğine ihtiyaç var. Aslında yayıncılar için en büyük fraud şu an itibariyle. Programatik kanal ve ya adnetwork’ün hangi yayıncıda ne kadar harcadığını açık bir şekilde taranabilir kılacak ads.txt dosyası ve bir fraud ihtimalini ortadan kaldıracak, belki de reklamverenlerden alınamayan paylar yayıncılar nezdinde alınabilmeye başlanacak.

Bununla birlikte, daha etkili olması için ads.txt dosyasının çok daha geniş bir kitleye yayılması gerekiyor. Endüstri çapında benimsenirse fraud ihtimali o kadar düşer. Bu aslında hem reklamveren hem de yayıncı için pozitif bir durum. IAB Teknik Standartlar Kıdemli Müdürü Brendan Riordan-Butterworth “tek bir alıcı ile satıcı ile yola çıktıklarını” ve “bir çok alıcının çok hızlı bir şekilde bu teknolojiyi benimsediğini” söylüyor. Her ne surette olursa olsun fraud ortadan kaldırılmalı. Bunu hem reklamveren hem yayıncılar kabul ediyorlar. Reklam harcaması eninde sonunda tüketiciye ulaşmak için yayıncı nezdinde yapılıyor. Envanteri programatik kanallar vasıtasıyla doldurmaya çalıştığında yayıncılar dolandırıcılık ya da sahteciliğe maruz kalıyorlar. Ara düzlemde BOT trafikler ya da BOT sayfalar yayıncı rolünde servis edilebiliyor ve buda gerçek yayıncı için büyük bir sorun.

Bu konu pazarın bir çok aktöründen destek gören bir konu. OpenX Pazar Alanı Kalite Sekreteri John Murphy, daha şeffaf bir geleceği talep ediyor. Murhpy, “Sonuçta, kimse gerçek kullanıcının olmadığı bir trafik için para ödemek istemiyor ve bizde böyle bir pazara ulaşmak istemiyoruz. İnsanın olmadığı, botların trafik yarattığı fraud bir trafik için ücret almak ya da ödemek istemiyoruz.” diye özetliyor.

Kaynak : Digiday