PAYLAŞ
evliyalar şehri kastamonu

Evliyalar şehri Kastamonu olarak da bilinen Kastamonu ili Anadolu’daki en eski şehirlerden biridir, bölgede Antik Çağ ve Türk-İslâm dönemine ait çok sayıda tarihi eser barınmaktadır. Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, Kastamonu Saat Kulesi gibi birçok tarihi eser yer alır. Çivisiz yapı mimari olarak yapılan Mahmut Bey Camide buradadır. Ayrıca Türkiye ilk olması ile ünlü Kent Tarihi Müzesi, Kastamonu kent merkezindedir.

Evliyalar şehri Kastamonu, Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Kuzeyden Karadeniz’e kıyısı olan Kastamonu’nun komşuları Sinop, Çankırı, Çorum, Karabük ve Bartın’dır. Kastamonu sahil şeridi 170 kilometredir ve Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir. Genelen dağlar denize paralel olarak uzanmaktadır. Bozayı, geyik, kurt, vaşak, tilki, tavşan ve yaban domuzu yaşamaktadır.

Kastamonu Çekme Helvası şehre mal olmuş ülke genelinde bilinen meşhur bir üründür. Aynı zamanda sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı ildir. Kastamonu sarımsağı bir çok bölgede üretilmeye çalışılmış fakat keskin kokusu ve tadı asla Kastamonu’daki gibi olmamıştır. Türkiye’nin ilk resmi lisesi Abdurrahman Paşa Lisesi, Kastamonu sınırları içindedir. Lise Osmanlı İmparatorluğu döneminde açılmıştır. Aynı zamanda lise anadoluda açılan ilk lise olma ünvanını da taşır.

Kastamonu, Milli Mücadele yıllarında en güvenilir bölge olması durumundan dolayı lojistik destek anlamında çok önemli bir rol oynamıştır. İstiklal Yolu üzerinden Ankara’ya yiyecek, giyecek, para, silah gönderimi yapılmıştır. İstiklal Yolu İnebolu’dan başlayan ve Ankara’da biten yoldur. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nda cepheye en fazla asker gönderen ildir. Yine şanlı milli mücadele yıllarımıza Şerife Bacı, Halime Çavuş, Necibe Nine gibi efsaneleri kazandıran ildir.

Türk egemenliği altına girdikten sonra evliyalar şehri Kastamonu hiç düşman istilasına uğramamıştır. Aynı zamanda Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda en fazla şehit veren illerimizden birisidir. Çanakkale Türküsü Kastamonu’ya ait bir türküdür. Kastamonu’lu Aşık Yorgansız Hakkı tarafından eser yaratılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk evliyalar şehri Kastamonu ‘yu ziyaret etmiştir. 9 günlük ziyaretinde İnebolu’da Şapka Devrimi olarak bilinen Kılık ve Kıyafet Inkılabını yapmıştır.

İlde iki çeşit iklim baş gösterir. İl kuzeyinde karadeniz iklimi, güneyinde ise kara iklimi görülür. Bitki örtüsü bakımından çok zengin bir bölgedir. Toprakların çok büyük bir kısmı ormanlık alandan oluşur. Ormanları ise kayın, köknar, çam, karaağaç, gürgen, kestane, ıhlamur ağaçları oluşturur. Özellikle Azdavay ve çevresinde çam ağaçları yoğunluktadır.

Kastamonu il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta Ilgaz Dağı yer almaktadır. Ilgaz Dağı aynı zamanda Ilgaz Dağı Milli Parkı’na ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Kastamonu’da Küre Dağları Milli Parkı yer almaktadır. 1998 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Avrupa Ormanlarını korumada öncelikli alan olarak Küre Dağları’nı seçti. 2000 yılında da Milli Park ilan edildi. Bu karar ile birlikte yine Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından başlatılan “Yaşayan Gezegen Kampanyası” kapsamında Türkiye’nin Dünyaya Armağanı olarak kabul edilmiştir. Milli Park ve çevresinde Valla Kanyonu, Horma Kanyonu, Çatak Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Armutlu Çayırı ve Ilıca Şelalesi bulunmaktadır.

Kastamonu iline ait Kastamonu Merkez ilçesinden hariç 19 tane ilçe vardır.

Abana
Ağlı
Araç
Azdavay
Bozkurt
Cide
Çatalzeytin
Daday
Devrekani
Doğanyurt
Hanönü
İhsangazi
İnebolu
Küre
Pınarbaşı
Seydiler
Şenpazar
Taşköprü
Tosya

Kastamonu’ya Nasıl Gidilir ?

Kastamonu’ya havayolu ya da karayolu ile ulaşmak mümkündür. Son olarak 15 Temmuz Ilgaz Tüneli ulaşımı kolaylaştırmak için açılmıştır. İstanbul üzerinden karayolu yaklaşık 520 kilometredir. Yolculuk tahmini araba ile 5 – 6 saat sürmektedir. Karayolu otobüs ile ulaşımda kullanıldığında 8 saat sürmektedir. Ankara – Kastamonu arası 250 kilometredir. Karayolu kullanımı her ne kadar daha zahmetli görünse de aslında keşfedilmemiş lokasyonların keşfedilebilmesi açısından çok daha keyiflidir. Ulaşımlarda havayolunu kullanmak isteyen kişiler İstanbul ve Ankaradan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapabilirler. Şehir merkezi ile havaalanı arası yaklaşık 15 kilometredir.