PAYLAŞ
Google Haritalar

Hali hazırda dünyada en fazla kullanılan harita uygulaması olan Google Haritalar bu ünvanı kolay kolay kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Akıllı telefon sahipleri tren – metro kullanan tüm kullanıcılara yapılan yeni güncelleme ile yeni bir servis aktif edildi. Bu servis kullanıcılara trenin ne zaman geleceğini söylüyor. Sistem dünya üzerinde 80’den fazla ülkede kullanılabilir olacak. Aynı zamanda sistem tren saatleri ile tren konumunu da sağlıyor olacak ve ayrıca vagon durumu ile entegre de çalışabilecek.

Bu güncelleme ne yazık ki Türkiye için geçerli olmayacak. Umarım kısa zamanda ülkemizde bu sistemin bir parçası olur.

Google Haritalar

Google Haritalar : Trenim Ne Zaman Geliyor ?

Google Haritalar ‘a trenin ne zaman geleceğini sormak yeterli. Bu soru ardından Google öncelikli olarak trenin nerede olduğunun bilgisini veriyor konum itibariyle. Sonra da güzergahı çıkartıyor. Final ise trenin kullanıcı konumuna olan mesafesi, yani yaklaşık kaç dakika içinde trenin geleceğinin bilgisini veriyor.

Sistemin bir çok kullanıcı tarafından benimsenmesi bekleniyor. Özellikle üstün teknolojilerin kullanımı, uydu sistemlerinden destek alınması ve kullanıcı deneyimi açısından hali hazırda güzel bir ürüne ek bir özellik olarak gelmesi sistemin kullanılabilirliğinin artacağına işaret ediyor. Yeni güncelleme özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Ülkeleri gibi raylı sistemlerin çok gelişmiş ve geniş ağa sahip olduğu ülkelerde test ediliyor.

Her geçen gün bu güncellemenin daha fazla istasyonda kullanılması öngörülüyor.

Hatırlamak gerekirse Google Haritalar, Google tarafından üretilmiş ve insanların ücretsiz çevrimiçi haritalama servisi olarak kullanabildiği bir üründür. Ayrıca servis diğer sitelerinde verilerden yararlanmasını sağlamak amacıyla API yani uygulama programlama arayüzü sağlamaktadır. Haritanın yazılım versiyonu ise Google Earth ‘dür.