PAYLAŞ
Google Partners

Google Partners Nedir ?

Google Display Network yani Google Görüntülü Reklam Ağı en eski Google operasyonlarından birisidir. Adwords’un başarısında ki en önemli taşlardan biridir. Adwords’un tanıtılmasını takiben yaklaşık 3 yıl kadar sonra Adsense tanıtılmıştır. Google Adsense ile Google Adwords arasındaki en temel fark, Adsense yayıncılar için Adwords reklamverenler içindir. Bu farkı şu şekilde açıklayabiliriz. Google Adwords reklamları kullanıcılara ağı kullanarak reklam göstermek için kullanan reklamverenlere özeldir. Google Adsense ise reklamlar ile web sitelerinden para kazanmak isteyen yayıncılara özeldir.

Google Partners ‘a kayıt olmak için yani bir Google İş Ortağı sitesi olmak için web sitelerinin Google’a başvurmaları gerekir. Google yapılan başvuru sonrasında siteye bir doğrulama yapılmasını talep eder ve akabinde ilgili kodun sayfalara koyulmasını ister. Akabinde yine Google tarafından genelde 1 – 3 gün sürecek bir inceleme süreci başlar. Her web sitesi bu programa dahil olacak diye bir şey söz konusu değildir.

Başvuru onaylandıktan sonra artık ilgili site ve dolaylı olarak ilgili hesap Google Partners olur. Google Adsense sisteminde başvuru yapılan siteden hariç doğrulanabilen siteler eklenebilir. Maksimum 500 site bir hesaba eklenebilir. Yayın yapılan tüm sitelerde Ads.txt düzenlemesi yapılması gerekir.

Google Partners olmak ve sitede reklam yayınlamak ile ajansların sahip olduğu Google Ortak Sertifikası birbiri ile karıştırılmamalıdır. Yani işlemin sonunda herhangi bir rozet ya da arma verilmeyecek sadece ilgili sitelerde yayın yapılmak üzere ortaklık başlatılır. Bir site iş ortağı olmak Google adına reklam göstermek demektir.

Google Partners hizmeti aslında daha çok bloglar, içerik siteleri, tanıtım siteleri ve ya haber siteleri gibi siteler için uygundur. Pazaryeri olarak çalışan sitelerde kullanılması sağlıklı iken doğrudan elektronik ticaret sitelerinde olması çok sağlıklı olmayacaktır. Ürün ya da hizmet satılan bir sitede bu tip bir ortaklık olmamalıdır. Çünkü ana amaç reklam gösterimi ile kar elde etmek değildir. Ürün ve hizmet satmak ile gelir elde etmektir. Herhangi bir ürün ya da hizmet satmayan haber ve ya blog siteler için ise Google Partners olmak para kazanmak için iyi bir yoldur.

Buradan Google Adsense başvurusunu yapabilirsiniz ve Google Partners olabilirsiniz.