PAYLAŞ
SMS
SMS
Şirket, GSM devleriyle birlikte SMS ’i değiştiriyor.

Cep telefonlarında mesajlaşma uzun zamandır dünyanın her yerinde gsm operatörleri için gelir kaynağı olmayı sürdürüyor. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Whatsapp başta olmak üzere Facebook Messenger, iMessage, Telegram gibi internet tabanlı mesajlaşma uygulamalarının  popülaritesine rağmen SMS ve MMS hala birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Google ve söz konusu endüstrinin önemli kuruluşlarından GSMA, SMS ve MMS’in popülaritesi giderek artan bu uygulamalarla daha etkili bir rekabet sürdürebilmesi için bir işbirliğine gitti. Bu yeni girişimin ilk meyvesi ise SMS’in zenginleştirilmiş bir sürümü RCS ( Rich Communications Services : Zengin İletişim Hizmetleri ) oldu. Bu yeni mesajlaşma standardı, kullanıcılara daha iyi grup sohbeti özellikleri, sunuyor. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve dosya paylaşımı da mümkün. Ayrıca video arama hizmetleri, makbuz okuma gibi yenilikler de getirilecek.

RCS’i ilk olarak Amerika’da AT&T ve T-Mobile gibi operatörler  destekleyecek. Teknoloji devi RCS mesajları aracılığıyla Android platformunu daha etkili bir hale getirmeyi planlıyor. Bu doğrultuda operatörlerle çeşitli anlaşmalar yapan firma, ayrıca Google Hangouts’a da RCS desteği getirerek bu uygulamasını öne çıkarmayı hedefliyor.