PAYLAŞ
harita
harita

Google Harita ‘lar yani bilinen ismiyle Google Maps bir Google ürünüdür.

Ücretsiz çevrimiçi harita servisi olarak hizmet verir. Diğer Google ürünlerinde olduğu gibi harici sitelerinde hizmeti kullanabilmesi için API servisi sunulmaktadır.

Yeni güncelleme ile birlikte Google Maps daha etkili ve işlevsel hale geldi. Yol sormayı büyük ölçüde ortadan kaldıran Google Maps yeni bir güncelleme yayınladı. Popüler harita uygulamasının yeni sürümü önemli bazı geliştirmeler ile geliyor. En rahatsız edici durum uygulama çalışıyor vaziyetteyken gelen bir aramada arka planda yol tarifi seslerinin gelmesiydi. Yeni ayarlar ile birlikte telefon görüşmesi esnasında navigasyon ayarlarından işlem duraklatılabiliyor.

Bir diğer yenilik ise değerlendirme yapılan spesifik mekanlara ait fotoğraf ekleyebilmek. Son özellik de Google Maps zaman akışı. Bu özellik bir çok kullanıcın farkında olmadığı, tam olarak nerede olduğu bilgisini doğru biçimde gösterebilen işlevsel bir özellik.

Google Haritaların yazılım karşılığı Google Earth‘dir. Uygulama Windows XP, Windows Vista ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışır. Aynı zamanda harita görüntüsüne ulaşabildiğimiz tarayıcı ortamında çalışan birde web sürümü vardır.

Sokaklarda 360° derece gezinti yapmaya yarayan özellik Street View’dir. Sokak görünümü olarak çevirilebilir dilimize. İnsanlar, telefon numaraları, araç plakaları vb. nesneler buzlanarak servis edilmektedir. Google Street View, Google Maps ve Google Earth teknolojilerinin bir araya getirilerek oluşturulmuş bir servistir.

Google Street View Nedir ?

Google Street View, Google Earth ve Google Maps teknolojilerini bir araya getiren bir servistir. Google tarafından geliştirilmiştir. Dünyadaki bir çok kamuya açık alanın panoramik görüntüleri verilmektedir. Caddelerden, binalara kadar bir çok açık alan izlenebilir. Türkçe sokak görünümü olarak adlandırılır.

Sokak görünümünde görüntüler fotoğrafların birleştirilmesi ile oluşturulur. Birleşime konu olan fotoğraflar araçlar kullanılarak oluşturulur. Araç giremeyen bölgelerde yaya ya da bisikletler ile bu dezavantaj giderilmeye çalışılır. Hatta deve ve motorsiklet kullanıldığı da olmuştur. Projenin kökeni 2001 yılına dayanır. Google sponsorluğunda Stanford Üniversitesi’nde sokak görünümü amacıyla Stanford Cityblock Projesi başlatılmıştır. Proje 2006 da son bulmuş ve elde edilen teknoloji Street View içerisine dahil edilmiştir.

Sokak Görünümü 25 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Google Street View olarak hizmete başlamıştır. 2008 yılında Google Manhattan şehrinden elde edilen görüntülerde yüz bulanıklaştırma ile yeni bir teknoloji duyurusu yapılmıştır. Bu teknoloji resim veri tabanı ile bilgisayar algoritması üzerinden yüz ve plaka eşleştirmesi ve bu sayede buzlama işleminin yapılmasıdır. 2010 yılında işletmelerin kapalı manzaraları eklendi. Google Android cihazlardaki kullanıcılara fotoğraf çekip haritalarda servis etme imkanı tanıdı. 2013 yılında iç manzaralar eklendi. Sokak görünümü oluşmasına katkı sağlamak için Google ödünç olarak aparatlı panoramik görüntüleme aparatlarını yaya çalışan Street View’lara dağıttı.