PAYLAŞ
HTML5 Hakkında Genel Bilgiler
HTML5 Hakkında Genel Bilgiler

HTML5, HTML dilinin en son sürümüdür.

Modern web uygulamaları geliştirmek için yeni etiketler ve özellikler sunar. HTML dili için yeni stratejiler ve hedefler ortaya koyan ve farklı web tarayıcıları için standardizasyonu amaçlayan yeni nesil bir sürüm olarak karşımıza çıkmaktadır. HTML5 ile HTML dilinin işlevselliği, programlama ve sunum gücü artmıştır. HTML5’e yeni eklenen yapısal elemanlar sayesinde fazla kod yazmadan sitenizin görsel tasarımını yapabilir, JavaScript ve CSS3 teknolojilerini daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Tasarımcıların web sayfalarında zengin medya içerikleri kullanmalarına ve interaktif web uygulamaları geliştirebilmelerine olanak sağlayan yeni elemanlar, özellikler ve teknolojiler barındırır.

HTML 5 içinde bulunan tüm teknolojiler aslında bu sürüm ile beraber yeni oluşturulan ve duyurulan teknolojiler değildir. W3C tarafından önceden oluşturulmuş ve modern web tarayıcıları tarafından kısmen desteklenen bir takım teknolojilerde (Örneğin; SVG – Scalable Vector Graphics ) bu sürüm içerisine dahil edilmiştir. W3C HTML 5 dilini geliştirmeye devam etmektedir. Bu açıdan ilerleyen zaman dilimlerinde dile yeni eklentilerin olması muhtemeldir. Ayrıca dilin diğer bir avantajı da; dil içinde bulunmayan, fakat HTML5’in duyurulması (kullanılması) ile beraber önemi artan diğer teknolojilerin de modern web tarayıcıları tarafından desteklenmeye başlanmasıdır.

Kısaca HTML5’i özetlersek;

  • Sadeleştirilmiş, düzeltilmiş HTML4 ve XHTML dillerinin son sürümüdür.
  • Daha fazla yapısal elemana, form elemanlarına ve yeni özelliklere sahiptir.
  • Gelişmiş multimedia desteği sunmaktadır.
  • İçerisinde yeni teknolojiler barındırır ya da önceden var olan teknolojilerin kullanımını sağlar.
  • JavaScript ve CSS3 teknolojilerini daha etkili bir şekilde kullanmanıza imkan tanır.

HTML5’in kısaca ortaya çıkışı;

1999 yılında W3C ( Word Wide Web Consortium ) tarafından HTML 4.01 duyurulmuştur. HTML’in bu sürümünden kısa bir süre sonra XML 1.0 yapısı yayınlandı. W3C HTML dilimi XML tabanlı yapmak için bu iki yapıyı birleştirdi ve 2001 yılında XHTML 1.0 olarak duyurdu.

W3C 2003 yılında duyurduğu XForms 1.0 ( XHTML Extended Forms ) bildirimi ile XHTML yapısını güçlendirmek istemiştir. W3C yazarlarının düşüncesi XHTML yapısının geliştirilmesi ve ek teknolojilerle desteklenmesi şeklindeydi ( XHTML2 + XForms + SVG + MathMi + RDFa ). Bu yapı tarayıcı üreticileri tarafından kabul görmediği için 2004 yılında Apple, Mozilla Foundation ( Firefox ) ve Opera tarayıcı üreticileri bir araya gelerek WHATWG ( Web Hypertext Application Technology Working Group ) isimli bir çalışma grubu oluşturdular. Aslında HTML5’in doğuş hikayesi burada başlamıştır.

2006 yılında W3C konsorsiyumu XHTML dilini geliştirmekten vazgeçip HTML5’in gelişimine katılacağını duyurmuştur. 2008 yılında W3C tarafından HTML5’in ( First Public Working Draft ) ilk çalışma taslağı duyuruldu. W3C konsorsiyumu 2009 yılında XHTML 2.0 çalışmalarını durduracağını açıklamıştır.