PAYLAŞ
internete bağlı

Çağın yeni vebası “Siber Güvenlik”. Ve bu pazar gün geçtikçe büyüyor. Çünkü her geçen gün internete bağlı cihaz sayısı artıyor. Grant Thornton’a göre siber güvenlik dünya pazar büyüklüğü 2020 yılına kadar 161,3 milyar dolar olacak. Değişen tüketici alışkanları ile Dünya interneti kullanıyor. Artık banka şubelerine gidilmiyor, daha doğrusu tüketiciler gitmek istemiyor. Tüm organizasyonlar elektronik ortamlarda şekilleniyor. Artık fiziksel mağazalar değil elektronik mağazalar tercih ediliyor.
Yani kısaca artık interneti tercih eden tüketici, mal ve hizmet üreticisini bu alana itiyor.

Siber güvenliğin dünya pazar büyüklüğü 2015 yılında 91,01 milyar dolardı. Dünya, söz konusu teknoloji ve internet olunca çok daha hızlı dönüyor. Artık internete bağlı kişi sayısı, internete bağlı cihaz sayısı hiç olmadığı kadar hızla artıyor. Akıllı telefona sahip olma, kullanma yaşının düşmesi ve hatta akıllı telefon sahip olma talebinin her yaştan insanda bulunması ekstraları.

Yakın gelecekte sadece bilgisayarlar ve telefonlar internete bağlı olmayacak.

Şehirler, evler akıllı evler olacak. Buzdolapları, ısıtıcılar ve hatta arabalar teknoloji tarafından yönetilecek. Trenler kendi kendine çalışacak. İnsan gücü yerini teknolojiye bırakacak. Tüm bu gelişmeler beraberinde siber güvenlik talebini oluşturacak. İnsan kaynaklı hatalar yerini siber güvenlik kaynaklı hatalara bırakacak. Mesela bir makinist dikkatsizlik kaynaklı bir kaza yapabilirken, bir yapay zeka siber güvenlik zaafiyeti kaynaklı bir kaza yapabilir.

Siber saldırı dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir yerine yapılabilir. Yani Hindistan’daki bir siber saldırgan Türkiye’deki herhangi bir yere saldırabilir. Siber güvenlik yerel değil, global bir sorundur.

Türkiye teknoloji üretiminde olmasada teknoloji kullanımında çok ileri bir seviyede. Bir çok akıllı telefon kullanıcısı var. Bir çok teknoloji ile çalışan ortam var. Bunların hepsi söz konusu siber saldırı olursa risk altında. Ülkeler siber saldırı noktasında çok dikkatli olmalı. Her ülke sahip olduğu teknoloji kadar siber savunma yapıyor. Dünyada en büyük savaş Amerika’da. Çin ve Rusya onu takip ediyor. Özellikle bu 3 ülkede siber saldırılar doğrudan ülke ekonomisini etkiliyor.