PAYLAŞ
kanserli

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde kanserli hücreleri çok kısa zamanda belirleyen çip teknolojisi geliştirildi. Çalışma Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ve doktora öğrencisi Dr. Menekşe Ermiş şen tarafından yapıldı. Kan, balgam ve ya idrar gibi vücut sıvıları ile tespit yapılabiliyor.

Geliştirilen plastik yüzeyler üzerine bırakılan kanserli hücrelerin yapılan çalışmada çok hızlı deformasyona uğradığı tespit edilmiştir. Hem ucuz hem de kısa sürede sonuç vermesi bu yöntemin biyopsi gibi sistemlerin yerine alacağını düşündürüyor.

Geliştirilen projenin ismi “mikrodesenli yüzeylerin çekirdek deformasyonuna etkisi kullanılarak kanserli hücrelerin saptanması” dır.

Vasıf Hasırcı kimdir ?

Vasıf Hasırcı, Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Derneği Başkanı ve aynı zamanda ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Merkezi (BİOMATEN) Kurucu Müdürü’dür.

Yapılan çalışma için Amerika Birleşik Devletleri Stanford Üniversitesi’nden ön patent alınmıştır. Ayrıca, ODTÜ Teknokent aracılığıyla Uluslararası patent başvurusu yakın zamanda yapılacaktır.

Geliştirilen çip çok düşük maliyetli. Raf ömrü ise kimyasal yöntemler ile kıyaslandığında çok daha uzun. Bu yöntem hızlı ve ucuz bir tarama yöntemi. Ayrıca çalışma prensibi gereği sonuçları yorumlayacak bir uzmana ihtiyaç da bulunmayacak. Bu çip buluşu Dünyanın önemli bilim dergilerinden Nature‘da yayımlanmıştır.