PAYLAŞ
Mobil güvenlik
Mobil güvenlik

Mobil cihazlar artık günlük yaşamın en önemli parçalarından bir tanesi. Mobil cihazları önemli kılan içinde barındırdığımız programlar. Hal böyle olunca en önemli olgulardan bir tanesi de mobil güvenlik oluyor. Bu programların bir çoğu görevini yerine getirmek maksadıyla veri toplar. Mesela bir mesajlaşma uygulaması rehbere erişemezse çok kullanışlı olmaz, kendi rehberini kendisini oluşturmak durumunda kalır ki günümüz dünyasına çok yakın bir konsept olmamış olur. Ya da bir harita uygulaması konum bilgisine erişmezse zaten görevini yerine getirebilecek en önemli veriye erişememiş olur ve bir işe yaramaz.

Tabii bu noktada şu durumda anlaşılmaması gerekiyor; uygulamaların tüm verileri sorgusuz sualsiz erişmesinin gereği yok. Mobil güvenlik noktasında bir çok açığa sebep olabilir. Facebook‘ta ki bir uygulama tüm kişilere erişme izni istiyorsa bir defa daha düşünmekte yarar var. Mobil uygulamalarda da aynı durum söz konusu. Uygulamanın istediği veriyi ne için kullanacağını kafanızda canlandıramıyorsanız kesinlikle bir defa daha düşünün. Burada çoğu mobil işletim sistemi imdadımıza yetişiyor, bu işletim sistemleri uygulamaların hangi izinleri istediğini detaylıca raporluyor. Bu ayarlar hem ilk yüklemede yapıldığı gibi sonradan da değiştirilebiliyor.

Mobil güvenlik ya da mobil telefon güvenliği, mobil işlemenin öneminin ve kullanılan akıllı telefonların sayısının artması ile birlikte öne çıkmıştır.

Bir uygulamanın ihtiyacı olmayan bir veriye erişmesi demek aslında ikincil bir amaç için veri toplaması anlamına geliyordur ki bu kötü niyetli olmadığı anlamına gelmez. Kesinlikle mobil güvenlik tehlikeye atılmış olabilir. Uygulamaların erişim izinlerine özellikle dikkat edilmeli, şüpheli bir durum varsa izin verilmemeli, uygulama çalışmayı reddediyorsa da uygulamayı silmekte fayda var.

Iphone ve Android cihazlarda standartlar dahilinde yapılabilecekler kısıtlıdır. Bu cihazlarda daha özgür olabilmek adına IOS‘da Jailbreak, Android‘de Root etme işlemi yapılması gerekiyor. Ancak bu işlemlerden sonra normal şartlar altında erişemeyeceğiniz dosyalara erişebilir, ayarları görebilirsiniz. Mobil güvenlik bu noktada çok büyük bir sekteye uğruyor. Jailbreak ve Root zaten var olan açıklardan yola çıkarak yapılan bir eylem ki bu eylem ile birlikte çok daha fazla açık kapı bırakılıyor. Tabi bu değişiklik ile cihazın güvenlik seviyesi de değişmiş olur. Sonuç olarak cihazın güvenliğinden ödün vermek istemiyorsanız kesinlikle Jailbreak ve Root işlemleri uygulanmamalı.

Her ne kadar IOS daha güvenli olsa da Android’e kıyasla tüm cihazlar Malware tehditi altında. Bu kötü amaçlı yazılımlar veri toplayabilir, tarayıcı davranışlarını bozabilir, parolalar gibi hassas yerlere erişebilirler, mobil güvenlikten ödün vermek istemiyorsanız bu tip yazılımları karşı çok dikkatli olmalısınız. Aslında işletim sistemi güncellemelerini sıklıkla ve zaman geciktirmeden yapmak ilk etapta ki en önemli koruma yöntemi. Çünkü bu tip yazılımları tespit etmek çok zor ve ancak güncellemeler ile pasif edilebiliyor ve ayrıca açıklar kapatılabiliyor. Ayrıca websitesi bile olsa uygulama yüklememek gerekiyor, sadece uygulamaların Google Play ya da App Store gibi mağazalardan indirilmesi gerekiyor.