PAYLAŞ
Opencandy
Opencandy

Geliştiricilerine göre kötü amaçlı yazılım olmadığı iddia edilen Opencandy, pek çok yazılım geliştirici tarafından kurulum paketlerine entegre edilen bir reklam eklentisidir. Bu tip eklentiler sık sık PUP (Potansiyel istenmeyen yazılım) olarak değerlendirilir, tarayıcı anasayfaları değişebilir, reklamlar yüklenebilir. Tamamen kullanıcı dikkatsizliği kaynaklı ortaya çıkan bir durumdur.

Temelde Opencandy yeni bir yazılım yüklenmesi sırasında başka geliştiricilerin yazılımlarının da önerilmesi durumunu sağlıyor. Bu ek yazılımın yüklenmesini kullanıcı kabul ve ya ret kararı verebilir. Buradaki en önemli konu kullanıcıların hızlı olma adına dikkatsizce adımları ilerletmesi.

Neden tercih ediliyor ?

Bilişim ve teknoloji dünyasının çok önemli firmaları da bu platformu kullanıyor, Foxit Reader‘dan, CutePDF‘e kadar bir çok firma burada, ayrıca Microsoft, AVG gibi firmalar reklam amaçlı bu yazılımdan yararlanıyor. Firmaların bu yazılımı kullanmasının temel sebebi para kazanma arzusu. Artık yazılımlar ücretsiz olmak zorunda, yazılıma para harcayan kullanıcı sayısı son derece az. Ücretsiz yazılımlar beraberinde öneri ile yazılım kurdurarak Opencandy ile bölüşerek para kazanıyor.

Opencandy Yasadışı mı ?

Yazılım an itibariyle 180’den fazla ülkede aktif, firmanın yaptığı araştırmaya göre de display reklam modelinden 50 kat daha fazla getiri sağladığını iddia ediyor. Aslında kullanım esnasında dikkat etmeyen kullanıcıların şikayetleri sonrasında bir sorunmuş gibi servis ediliyor. Yine de yasa dışı bir yapı değil zira hiçbir kullanıcıya onaysız birşeyler yüklemiyor. Dikkatli olur, getirilen önerileri kabul etmezsiniz asıl istenilen program dışında hiç birşey yüklenmeyecek.

Nasıl önleyebiliriz ?

Opencandy ile kontrolünüz dışında bir ekleme olmamasını istiyorsanız şayet ilgili yazılımı yüklerken internet bağlantısını kesebilirsiniz. Opencandy bulut tabanlı bir hizmettir ve internet bağlantısı yoksa herhangi bir öneri getiremez, kabul edilen seçenekler dahi olsa internet bağlantısı olmadığı için hiçbir ek yazılım yüklenemeyecektir.

Virüs programları ne yapıyor ?

Opencandy bir çeşit reklam yazılımı olarak da adlandırılabilir. Virüs olarak algılanması ve bir çok antivirüs programı tarafından engelleniyor. Bu tip yazılımlar sistem dosyalarında değişiklik yaparlar, görüntülenebilmesi için gizli sistem dosyalarının görüntülenmesine izin vermek gerekir. Bazı yazılımlar kayıt defterinde bile değişiklik yapabilir. Kaldırılması ve temizlenmesi biraz zaman ve efor gerektirir.