PAYLAŞ
site hızı

Çok uzun zamandır Google tarafından değerlendirilmekte olan site hızı artık arama sonuçlarına doğrudan etki ediyor olacak. Temmuz 2018’de Google tarafından yapılan açıklama ile algoritmada yapılacak değişiklik resmi olarak aktarılmış oldu. Benzer bir uygulama 2010 senesinde masaüstü siteler ve oturumlar için yapılmıştı. Trafiğin ve tüketimin mobile doğru kayması Google’ın bu konuda adım atmasını sağladı. Sorguların daha çok mobil cihazlardan geliyor olmasından ötürü yapılacak bu algoritma güncellemesi ile site hızı kriteri de artık mobil sıralamada bir faktör olarak yer alacak. İlk yorumlara göre yapılacak güncelleme çok ciddi bir önem düzeyine sahip olmayacak zira Google aynı alanlarda AMP sayfalarını da yarışa sokmakta. Bu durumdan ötürü iyi oranda çok büyük bir yüzde etkisi olmayacak ama deneyimi bozan sitelerde kötü anlamda büyük bir handikap olacağı kesin.

Mobil siteler için tasarlanmış site hızı güncellemesi yani “Speed Update” özellikle kullanıcı deneyimini bozan yavaş siteleri hedef alacak. İnternet kullanımını son derece olumsuz etkileyen siteler bu faktörden olumsuz puan alacak ve sıralamada geriye düşecek. Benzer bir güncelleme ile 2010’dan bu yana masaüstü cihazlarda site hızı faktörü söz konusu ama olumlu anlamda yine çok ciddi bir yüzde etkisi yok, sadece olumsuz anlamda etkisi yüksek. Yani kısaca site hızı iyi seviyede ise sıralamada ciddi bir değer kazanmıyorsunuz. Pozisyonu korumak gibi küçük etkileri var. Ama site hızınız düştükçe pozisyonu da koruyamıyor ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğiniz aşağılara düşmeye başlıyorsunuz.

Google Page Speed Insight aracı ile site hızı ölçümünü yapabilirsiniz. Bu araç sitenin Chrome tarayıcısı ile açılmasını, çalışmasını ve işlemesini sağlıyor. Yapılan oturumda bakılan kriterler bağlamında size bir skor veriyor.

Sayfa istatistikleri bölümünden kullanılan veri, alışverişler, dış kaynak kullanımları vb. gibi bir çok bilgi edinilebilir. Ayrıca aracın en önemli özelliği optimizasyon önerileri. Site hızı skorunu düşüren tüm optimize edilmesi gereken sorun ya da sorunlu kullanımlar çözüm önerileri ile beraber size sunulacak. Buradaki öneriler uygulandıkça site hızını arttırabilir ve mobil arama sonuçlarında hız ile olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.