PAYLAŞ
Snap
Snap

Snap, ortaklarına programatik doluluğu arttırmak ve daha fazla programatik reklam göstermek için çalıştığını anlattı.

3 kaynaktan yapılan açıklamaya göre Snapchat showlarına daha programlı reklamlar enjekte etmeye çalışıyor. Reklamverenler reklam yayınlama seçeneği sunan şirketlerden programatik yayın yapmalarına olanak sağlayan Snap Ads’i satın alabilir. Snapchat önceleri programatik reklam yayınlama konusunda tedirgindi. Bir müddet açık arttırmaya direnen Snapchat, dramatik bir şekilde yaşanan gelir düşüşü ile sarsıldı. Bütçenin de programatik tarafa kaymasında pastadaki payı azalan Snapchat, programatik reklamları envanterine dahil etti.

An itibariyle 10 saniyelik videolar olmak şartıyla Snap Ads’te satın alma yapılabilir. Reklamverenler canlı öyküler, yayıncı kanalları ve Snapchat showlarını kullanabilir. Snap’in reklam uygulamaları programatik arabirimi ortakları 4C, Kenshoo ve Videology’dir ve reklamverenler satın almalarını bu ortaklar ile gerçekleştirebilir.

Snapchat şovları için, Snapchat çoğunlukla envanteri doğrudan sattı. Bazı durumlarda, Snapchat, NBCUniversal ve Viacom gibi önde gelen medya devleriyle bu şirketlerin ürettiği şovlarda reklamcılığı ortak satmak için çalıştı.

Bugüne kadar Snapchat showlarını doğrudan satmaya çalıştı. Ara ara satış ortağı bulundursa da genelen doğrudan satış yapıldı. Sonuçlar ise karışık. Her showda 3 ila 4 reklam molası var ama doluluk çok yüksek değil. Toplam gösterim 50 milyonu aşmış ve yeterli doluluk sağlanamış bir hale gelindi. Snap yetkilileri bu içeriğin satılamaması ile ilgili iki nedeni ortaya koydu. Birincisi deneyimsizlik. İkincisi ise büyüyen programatik kanal. Programatik yoğunluğu sağlayacak veri yetersizliği de cabası.

Snapchat şovlarından daha fazla gelir elde etmek istiyor, programatik içinde marka ve ürün yerleştirmelerinin olduğu bir entegrasyon oluşturmaya çalışıyor. Snap için programatik artan bir önceliğe sahip konumda bulunuyor.

Kaynak : Digiday