PAYLAŞ
Steve Jobs

Steve Jobs, Apple’ın kurucu ortaklarından biridir. Evli ve dört çocuk babasıdır. Bilgisayar endüstrisi önderlerinden biri kabul edilir. Pankreas kanserine yakalanarak 2011 yılında vefat etmiştir.

Microsoft’un başarısı aslında 1985 yılına denk gelir. Bu yıl Apple bir bakıma yenilgiye uğratılmıştır. Apple bu yıl içinde Microsoft’tan Word, Excel gibi kullanıcı işlemlerini yerine getiren işlemci programlar satın almıştır. Aynı yıl Steve Jobs Apple’dan ihraç edilmiştir. Apple için zor bir yıldır.

Steve Jobs ardından Next Computer’ı kurmuştur. Apple tarafından bu firma 1996 yılında satın alınmıştır. Bu satın alma ile birlikte Steve Jobs dönemin CEO’suna el çektirmiş ve kendisi geçici CEO olmuştur. İlk yıllar çok iç açıcı geçmedi ve 1 milyarlık dolarlık bir zarar gerçekleşti.

Steve Jobs bir programcı değildi. Daha çok ikili ilişkilerde başarılı bir kişiydi, tasarım anlamında çok yetenekliydi ve sosyal bir insandı. Konuşma esnasında bir ihtiyacı tam anlamıyla anlayabilirdi ve zaaf ve arzular ile beslenerek bir anlaşmayı çok kolay bağlayabilirdi. Tasarım konusunda çok ciddi baskıcı ve mükemmeliyetçi bir adamdı Jobs. Öyle ki ilk Macintosh bilgisayardaki Hesap Makinesi uygulamasının geliştiricisi tasarımı tamamen Steve Jobs’ın gerçekleştirebileceği şekilde geliştirmek zorunda kaldı. Çünkü bitmez tükenmez revizyonlar geliyordu.

Tasarım konusunda Jobs çok açık sözlü bir adamdır. Şöyle ifade etmiştir; ” Tasarım garip bir sözcük. Bazıları tasarımı sadece bir şeyin nasıl göründüğü ifadesi sanıyor. Aslında, daha derinde tasarım, bir şeyin nasıl işlediğidir. Kullanıcı deneyimi çıkış noktası alınarak tasarıma başlanmalıdır.”

Steve Jobs çoğu sefer müzakere yeteneği ile sonuca ulaşıyordu. 1997 yılında Apple’ın iflasına 90 gün kala Jobs, Gates ile konuştu. Microsoft çalışma sahasında Apple’ın bir çok patentine zarar veriyordu ve Apple’ın paraya ihtiyacı vardı. Ayrıca Microsoft Office paketinin Mac üzerinde kullanılmasına dair bir söze ihtiyacı vardı. Zira eğer bu kullanım gerçekleşmez ise iş dünyası Mac kullanmayabilir ve Apple yok olabilirdi.

Jobs aşırı yumuşak davransaydı şayet Gates hiçbir şeye izin vermeyebilirdi. Aşırı sert davransaydı yıllarca süren yazılım ihlal davaları olabilirdi. Ama günün sonunda Apple ihtiyacı olan nakit akışını sağlayamazdı. Jobs, Gates’i pazarın %100 sahipliği üzerinden ikna etti. Jobs’ın geri dönüşü çok etkili olmuştu.

Dar boğazın eşiğindeki Apple’da Steve Jobs’ın icraatları gereksiz ürünleri yok ederek başlamıştı. Önce Newton kaldırıldı. Newton, dokunmatik ekranlı bir avuç içi bilgisayardı. Toplamda 350’ye varan ürün sayısı bir yıl içinde 10’a kadar düşürüldü.

Jobs, “Keşke harika dört ürünümüz olsa, gereksinim duyduğumuz tek şey bu” demişti.

Apple’in geri dönüşündeki ikinci büyük adım ise Tim Cook‘un başlangıcıydı. Cook, IBM sonrasında Compaq’da görev almış çok deneyimli bir isimdi. Cook ile Jobs çok çabuk birbirine ısındı ve Cook sistemi devreye alındı. Fabrika ve depolar kapatıldı. Ara kademe ürünleri ortadan kaldırıldı. Haftalık planlar yapıldı ve günlük uygulandı. Bu işlemler bilanço üzerinde hemen etkisini gösterdi ve kan kaybı durdu, nakit akışı başladı.

Jobs 2004 yılında kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 2011 yılında Apple’daki görevinden sağlık sorunlarından dolayı ayrılmak durumunda kalmıştır. 56 yaşında vefat etmiştir.