PAYLAŞ
Tambu
Tambu

Türk Telekom tarafından geliştirilen akıllı klavye Tambu, ilk yılında 22 milyar etkileşim ve 140 kez emoji gönderimini yakaladı. Hem Android hem de iOS desteği sunan klavye yazılımı Samsung telefonlarda varsayılan klavye olacak.

Bir çok yenilik ve kolaylığı vatandaşlarımıza sunan Tambu, tüketime açıldığı andan itibaren 588 milyon defadan fazla kullanıldı. Uygulama Türkiye’ye özel yaratıldığından dolayı yerel temalar, atasözleri ve çıkartmalar barındırıyor. Türkiye’ye özel özellikler ise 68 milyon defa kullanıldı.

Tambu’da en çok tercih edilen çıkartma Türk Bayrağı oldu.

Klavye uygulaması içinde Türk Kültürü’ne ait bir çok emoji yer alıyor ve kişiselleştirme özellikleri kullanılabiliyor. En popüler tema ise Ay-Yıldız tema oldu. Kaplumbağa, Hamsi, Van Kedisi gibi temalarda tercih edildi.

Uygulama en çok İstanbul’da indirildi. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. İlk üç sırayı Adana, Gaziantep ve Antalya takip etti.

Tambu uygulaması artık Samsung telefonların varsayılan klavyesi olacak. Cihazın ilk yüklenmesi ile birlikte tam uyumlu şekilde Tambu klavye yüklenecek ve kullanıma hazır olacak.

Uygulama içinde öğrenen bir sistem barındırıyor, yapay zekanın en önemli temsilcilerinden olmaya aday. En yeni özelliklerden bir tanesi de araç çubuğu. Araç çubuğu kullanıcılar tarafından 10 milyardan fazla kullanıldı. 6.6 milyon indirilme rakamına ulaşan araç çubuğu, 34 milyon etkileşim yarattı. Araç çubuğunun en önemli özelliği kullanıcıların uygulama ve ya klavye dışına çıkmadan farklı dilde çeviri yapma, konum paylaşma, atasözü ya da deyimlere erişme ve ya çıkartma ya da GIF’leri paylaşma gibi olanakları sunması.

Ayrıca uygulama içinde kaydırıp yazdırma, konuş yazsın, kişisel sözlük gibi son derece kullanımı kolay ve kullanıcı dostu özellikler yer almaktadır.

Tambu’nun geçtiğimiz 1 yıldaki başarıları;

  • Uygulama 6.6 milyon defa indirildi.
  • Uygulama 588 milyon defa kullanıldı.
  • En yakın rakibinin 3 katı kadar indirilme rakamına ulaştı. Bu sonuç ile Türkiye’de en çok indirilen klavye ünvanını aldı. ( App Annie verilerine göre )
  • Araç çubuğu 10 milyar defa görüntülendi.
  • Türkiye ve milli klavye Tambu’ya özel yaratılmış yerel içerikler 68 milyon defa kullanıldı.
  • 49 bin evlilik teklifi yapıldı.
  • Tüm özellikleri hesaba katıldığında uygulama 22 milyar etkileşim sağlamış oldu.

Uygulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.