PAYLAŞ
TGB

Türkiye’nin ilk ihtisas teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) Ar-Ge çalışmaları kapsamında İzmir’de kuruldu. Yayınlanan Ar-Ge reform paketi ardından ilan edilen ilk ihtisas teknokenti Dokuz Eylül Sağlık İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi oldu.
Toplam 10bin metrekareyi aşkın alan ihtisas TGB olarak ilan edildi.

Anodolu Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre TGB’nin yönetici şirket ortakları aşağıdaki gibi oldu.
Dokuz Eylül Üniversitesi
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Arkas Holding AŞ
Artı Mobil İletişim Telekomünikasyon Bilgisayar
Siskon Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Sanayi
Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi
Kırkpınar Turizm Taşımacılık Gıda Hayvancılık Tekstil
Mertsel Ecza Deposu Sanayi ve Ticaret AŞ

TGB alanında Tıp, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü yer alacak. Aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu bulunacak. Alanda Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Onkoloji Enstitüsü de faaliyet halinde olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’deki toplam TGB sayısı an itibariyle 69’a yükseldi.

Teknoloji geliştirme bölgelerinin amacı yeni ve ya ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen girişimcilere destek sağlamak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde kurulan, teknokent ve ya teknopark olarak bilinen TGB ‘ler akademik ve sosyal siteler olarak faaliyet gösteriyor. Girişimciler ve hatta akademisyenler faaliyetlerinde üniversite imkanlarından faydalanabiliyor.

TGB ‘ler, ülke sanayisinin ve teknolojisinin uluslararası rekabet gücüne erişmesi ve teknolojik bilgi üretilmesi gibi amaçlara sahip. Ürün sistemlerine ve üretim yöntemlerine yenilikler katmak ve bu sayede ürün kalitesini arttırmayı amaçlıyor.

Bir başka amaç ise kurulan bölgelerdeki verimlilik. Bölgedeki verimliliğin artması aslında araştırmacı ve kabiliyetli kişilere iş imkanı yaratıyor. Yoğun yatırım ve girişimciliğin desteklenmesi yine amaçlardan bir tanesi.