PAYLAŞ
Mac mini
Mac mini

Cook, bir müşterinin e-postasına Mac mini’nin hala bir geleceği olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Apple‘ın Mac mini donanımını güncellediğinden beri 1.000’den fazla gün geçti. O zamandan beri Apple, Apple Watch, AirPods, retina MacBook ve Touch Bar MacBook Pro’yu piyasaya sürdü. Bu arada, Mini tutuk bir şekilde varlığını sürdürdü. Ancak bugün bir Apple müşterisine bir e-posta gönderen Apple CEO’su Tim Cook, Mac mini’nin bir yere gitmediğini söyledi.

Krar rumuzlu müşteri, Mini’nin üç yılda bir güncelleme görmediğine dikkat çekmek için Cook’a e-posta gönderdi. Krar, “Yakında bir şey görecek miyiz?” MacRumors’da paylaşılan Cook’un yanıtı : “Mac mini’yi sevdiğine sevindim. Biz de onu seviyoruz. Müşterilerimiz Mini için çok sayıda yaratıcı ve ilginç kullanım bulmuşlardır. Ayrıntıları paylaşmanın zamanı değilken, Mini’nin ileriye dönük ürün hattımızın önemli bir parçası olmasını planlıyoruz.”

Çok şey söylemedi, ancak bu ürünün bir geleceği olduğunu doğrulamak şaşırtıcı. Giriş seviyesi Mac mini hala Haswell işlemcileri ve Intel HD 5000 entegre grafikler ile çalışıyor. Sadece 4GB RAM ile geliyor. 499 Dolar’dan başlayan fiyatı, ancak diğer küçük masaüstü bilgisayarlar bu fiyat noktasında daha güncel özellikler sunabiliyor. Mini, bir güncelleme için gecikmişti, ancak Apple’in cihaz ile ilgili gelecek planları olduğu kesinleşti.

Mac mini, şirketin bir HDMI bağlantı noktası özelliği sunan ilk bilgisayarıydı ve Apple’ın bir defada bir ev sineması PC’si olarak görmüş olabileceğini düşündürüyordu; ancak şu an Apple TV 4K bu ürün grubunda yer alıyor ve ikincisi ürün, çoğu kullanıcının ev sineması görüntüleme alışkanlıklarına daha iyi uyar. Apple, Mini’nin uygulanabilir bir sunucu konfigürasyonunu sunmaktaydı, ancak bu, 2014 güncellemesi ile birlikte durdu. Mini’nin Apple’ın hangi pazarındaki ürünü olacağı an itibariyle net değil, diğer modellerede zarar vermeden nasıl konumlandıracağı merak konusu.

Cook’a mail atan kişi gibi Mac mini’nin çok küçükte olsa tutkulu bir hayran kitlesi var. Apple’in neyi tasarladığı ve nereye konumlandıracağı bakalım müşterileri mutlu edecek mi ?

Piyasaya son sürülen Mac Mini’ye ait teknik özelliklere buradan, cihazın genel bakışına buradan ve cihazın özelliklerine de buradan ulaşabilirsiniz.