PAYLAŞ
SSP
SSP

Turner, hangi reklam teknisyenleri ile çalışacağını ince eleyip sık dokuyor ve SSP sayısı git gide düşürüyor.

Turner yaklaşık bir yıl içinde 30 sağlayıcıdan 6 sağlayıcıya indi. Reklam borsası ve reklam ağını sadece bu 6 SSP ile yapmakta karar kıldı.

Turner gelir operasyonları ve ürün yönetimi başkan yardımcısı Amit Chaturvedi “reklamverenlerin markalar ile arasındaki kullanıcı verilerini daha doğru optimize etmek için böyle bir aksiyona giriştiklerini” açıkladı. “Bu sayede cihazlar arası kampanyalar yürütmek ve kullanıcı verilerini bir araya getirmeyi daha kolay kılmak mümkün oldu” diye ekledi.

Reklam endüstrisinde gözle görülür bir programatik reklam pazarı artışı var ve pazar endüstride çok büyük bir pay almaya başladı. Bu potansiyelden daha fazla kazanma arzusu bu stratejinin bir parçası. Spesifik reklamlar yerine kullanıcı verilerinin daha kolay eşleştirildiği programatik reklamlar ağırlık kazanmaya başladı. Bunuda en iyileri ile devam etme kararı ile pekiştirdi. Bundan 3 yıl önce geliri çok az ya da hiç diyebileceğimiz programatik kanal, an itibariyle yılda 100 milyon dolardan fazla getiriyor. Son olarak Chaturvedi “Geçtiğimiz yıl display reklamı Header Bidding yöntemi ile dağıtmaktı hedefimiz” dedi. “Bu yıl, teknolojiyi küçültmek ve daha az insanla daha fazla iş yapmak” diye ekledi.

Turner’ın son 1 yılda 6 web geliştiricisi vardı, ürün yönetici ve analistleri içerik ve reklam yayınlanan tüm alanlar hakkında ayda bir veri topluyor ve üzerine analizler yapıyordu. Ekip, CNN gibi markaların dijital varlıkları için içerik üretmeye başladıkça reklam teknisyenleri sayısı arttı. Bu bir çok veri anlamına geldi aynı zamanda. Reklamverenlerin çok sayıda dağıtım noktasına yayılmış olması kullanıcı verilerini düzenleme noktasında sorunlara yol açtı. Turner bu işi kolaylaştırmak için satıcıları azaltmaya başladı. Sadece 15 reklam teknisyeni satıcıları kullandı ve her hafta bir kaç saat boyunca reklam teknolojilerini izledi ve test etti. Akabinde en iyi getiri sağlayan ve bunu da en iyi site performansı ile yapan SSP ’ler tercih edildi.

Turner geçen yıl Header Bidding’e geçti.

Bu sistem reklam sunucularına reklam verilmeden önce birden fazla exchange’e aynı anda envanteri sunma temeline dayanan bir sistemdir. Exchange’lerden dönen sinyale göre reklam sunumu gerçekleşir. Ekip bu model ile hem satış ekibini de yeniden yapılandırdı. Header Bidding ile programatik teklifler daha gerçekçi ve anlık fiyatlara kavuştu. Bu değişiklik ile hem daha fazla müşteriye ulaşıldı hem de daha fazla gelir elde edildi. Ayrıca özel pazar anlaşmaları yoluyla gelir toplamda iki katına çıkarılmış oldu.
Turner’ın programatik kanalda ki yeni hedefi gelişmiş TV’lerde dinamik reklam ekleme ve bu sayede yapılanların daha fazlasını yapabilme.

Kaynak : Digiday