PAYLAŞ
update whatsapp messenger

Yazılım korsanları, Whatsapp görünümü verdikleri “ Update Whatsapp Messenger ” ismindeki zararlı yazılımı Google Play Store’a sokmayı başardı. Uygulama, whatsapp sanılarak 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Google’ın aslında sahte uygulamalara karşı geliştirdiği bir güvenlik sistemi var. Şayet bu uygulama whatsapp ile aynı ismi kullanarak bu sistemi aştı. Hatta geliştirici ismini bile WhatsApp Inc. olarak gösterdi.

Sürekli güvenliği ile tartışılan Android bir defa daha güvenlik olayı yine dertte. Update Whatsapp Messenger isimli zararlı uygulama birebir Whatsapp benzeri. Ve bu benzerlikten dolayı 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Aslında tuzağın etkili olmasının en önemli sebebi açıktan faydalanarak üretici kısmınında Whatsapp Inc. olarak yazılabilmesi oldu. Geliştirici kısmında sorun teşkil edecek bir ibare görmeyen kullanıcılar güvenli bir uygulama indirdiğini düşünerek aslında zararlı bir yazılım indirmiş oldu.

Update Whatsapp Messenger olay ortaya çıktığı anda Google Play Store’dan kaldırıldı. Fakat sadece mağazadan indirilmiş olması tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor. Eğer ki cihazlara indirildi ise silinmesi gerekiyor.

Update Whatsapp Messenger ile korsanların veri hırsızlığı ya da kişisel bilgileri sızdırma gibi amaçları değilde eriştikleri insanlara reklam gösterme amacı taşıdığı düşünülüyor. Google politika ekipleri de konuyla ilgili araştırmaları sürdürüyor.