PAYLAŞ
autoplay
autoplay

Autoplay (Otomatik oynatma), para kazanma işlemini kullanıcı deneyimini ötesine taşıdı. Yayıncılar para kazanma ve hayatta kalma mecburiyetlerinden dolayı otomatik oynatmayı yıllardır uyguluyor. Önde gelen tarayıcılardan Google Chrome ve Apple Safari, bir takım önlemler almaya başladı. Sesli olarak otomatik başlayan videoları engellemek bu işin ilk adımı. İkinci adım sessiz bile başlasa otomatik oynayan videoları da yasaklamak olacak.
Üçüncü adım ki bazı belirtileri yaşanmaya başladı bile. Below the fold alanda kalan sessiz bile olsa otomatik başlayan videolar da yasak olacak. Hatta o tarafta programatik reklamlar oynatılamıyor ve politika ihlali sayılıyor artık. Yayıncılar video izlenme rakamlarını düşürmek istemiyorlarsa gerçekten kullanıcıların izleme ihtimali olan videoları servis etmek durumundalar.

Yayıncılar bir çıkış yolu arıyor. Sürekli söylenen Google’ın her söylediğine boyun eğmemek yorumları yine yapılırken birçoğu çözüm arayışına çoktan başladı. Zira autoplay video, kullanıcı deneyimini sarsan çok hassas bir konu.

Time INC. gibi şirketler, videonun kendisini izletmek yerine videonunu bir özeti gibi çalışan ön izleme GIF’lerini test ediyor. Ayrıca videoları daha net ve doğru etiketlemek için veri analizi ve kümeleme noktasında adımlar atıyorlar. Oynat düğmesi simgeleri daha efektif ve article içinde kesinlikle otomatik oynayan videolar bulunmuyor. bu testleri Real Simple ve Travel + Leisure gibi sitelerde yapıyor Time INC.

Bu aynı zamanda sadece kullanıcı sorunu değil. Bu reklamverenlerin de sıklıkla talep ettiği birşey. Washington Post’ta reklamverenlere ait reklamları, video reklamlar söz konusuysa ses kısma ve ya altyazı ile farklı ekranlara ya da formatlara uyarlama gibi işlemleri yapan bir ekip var. Bu ekibin işi reklam ile kullanıcı arasında doğru dengeyi bulmaya çalışan testler ve testler sonucunda aksiyon almak. Bu aksiyonlar videonun sessiz autoplay olması, poster imaj ile user play olması, autoplay olması, aktif ekranlarda play, scroll dışında ise pause olması vb. gibi bir çok aksiyon olabiliyor.

Özellikle mobilin çok daha fazla tercih ediliyor olması ve artık genel ad impression yüzdesinde mobil cihazların payının iyiden iyiye artması bu autoplay konusunu çok daha sesli konuşulmak üzere gün yüzüne çıkarttı. Bu durum hem kullanıcının hem de reklaverenin yararına olmayan çok önemli bir durum. Zira özellikle article içinde olan sesli autoplay video içerikler hem kullanıcı deneyimini sunuyor hem de reklamveren tarafta reklamverene görünmeyen ve etkileşimi düşük bir ad impression olarak dönüyor. Sadece mobilde değil, benzer durum kabullenilmiş gibi görünse de aslında web’de de var. Egemen tarayıcı olan Google Chrome, ilerleyen günlerde ses yoksa şayet otomatik oynatmaya izin verecek ya da kullanıcıların sitede dolaşmaya başlamasında buna müsaade edecek.

Yine de, autoplay, her ne kadar ses kapalı ve ya değil olarak geliyor olsa da reklamveren aleyhine işleyen bir durum.

Kaynak : Digiday