PAYLAŞ
yeni nesil akıllı telefonlar

Bir sonraki akıllı telefonlar 5G ağları kullanabilecek. Ayrıca entegre yapay zekalar ile işlemler yapılacak. Günümüzün en büyük sorunu olan pil çözülecek ve yeni nesil akıllı telefonlar çok daha uzun pil sürelerine sahip olacak. Ekran kalitesi ile OLED‘den çok daha iyi olacak.

Akıllı telefonların gelişimindeki en önemli konu yıllardır kamera. Daha geniş açılar, daha yüksek çözünürlükler, daha kaliteli lensler, vb. hep kamera üzerine geliştirmeler yapıldı. Çok ciddi bir pazarlama silahı olarak kullanıldı bu özellik. Çünkü insanlar sosyal medya akımına ayak uyduruyorlar ve hayatlarını kayıt altına almak hatta onu sergilemek istiyorlar. Bu tip durumlarda da insanların yardımına kamera özellikleri gelişmiş akıllı telefonlar yetişiyor.

Yapay zeka artık hayatın bir çok yönünde var. Özellikle yeni nesil akıllı telefonlar artık en önemli özellik olarak yapay zeka kullanımını sunacak. Artık pil için de bir devrim bekliyor tüm tüketiciler. Çünkü tüm akıllı telefonların en büyük ortak sorunu pil ömürleri. Hatta bu sınıfa sadece akıllı telefonları sokmak haksızlık olur, bluetooth kulaklıklar, müzik çalar cihazlar gibi bir çok elektronik eşyayı saymak mümkün. Pil için bir devrim artık şart. Çünkü hem pil şarj süreleri çok uzun, hem de cihazların elektriğe bağlı olmadan sadece pil ile çalışma süreleri çok kısa.

Şu anda hali hazırda gerçekleştirilen bir çok buluş pil ömürleri kaynaklı hayata geçirilebilmiş değil, örneğin 5G teknolojisi pil ömürlerinden dolayı kullanılabilir durumda değil. Teknoloji çok daha fazla güç kullanıyor olacak. O yüzden yeni nesil akıllı telefonlar 5G ağlarını kullanabilmek istiyorsa pil sorununu kesinlikle çözmeli. Akıllı telefonların daha da akıllanacak olması yine pil sorununu çözmek mecburiyetinde bırakacak bir çok firmayı.

Yeni nesil akıllı telefonların daha da akıllanması tabii ki yapay zeka ile olacak. Doğrudan yonga setlerine ve donanımlara eklenen yapılar ile sağlanacak. Telefonlar kullanıcının sinirli mi mutlu mu huzurlu mu yoksa rahat değil mi olduğunu anlayabilecek. Bunu Huawei, Casper gibi markalar yer yer yapmaya başladı. Hatta günümüzde yonga üreticisi Qualcomm testlere yapmaya başladı. Eğitilmiş sinir ağları ve sunulmuş seçeneklerden seçim gibi özelliklerin üzerinde çalışılıyor. Günümüzde akıllı telefonlar bir fotoğraf çekildiğinde konumu alabiliyor. Yeni nesil akıllı telefonlar ise bir fotoğraf çekildiğinde fotoğraftaki kişinin ruh halini anlayabilecek. Fotoğraftaki pozda gülen bir kişinin aslında ne tarz bir ruh hali olduğunun cevabını alabileceğiz.